W czwartek 23 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie miało miejsce spotkanie autorskie połączone z promocją książki biograficznej profesora Józefa Zająca.

Z lewej strony przy okrągłym stoliku siedzi mężczyzna i kobieta. Z prawej strony przy mikrofonie stoi kobieta i coś mówi. W tle od lewej trzy banery i prezentacja zdjęć

Tym razem pan profesor w zupełnie innej roli niż zazwyczaj, bo w roli kronikarza swojej rodziny. Jednak bohaterami książki są nie tylko ludzie, lecz w szczególnej roli występuje miejsce. Siedziba rodowa, która była świadkiem wielu wydarzeń w życiu rodziny, tych szczęśliwych i smutnych. Miejsce, które odgrywa szczególną role w sercu naszego gościa. Tym miejscem jest dom zwany Górką, w którym pan profesor się urodził i mieszka.

Z lewej strony przy okrągłym stoliku siedzi mężczyzna i kobieta. Z prawej strony przy mikrofonie stoi mężczyzna i coś mówi. W tle od lewej trzy banery i prezentacja zdjęć

Książka biograficzna "Tam, gdzie kwitną kasztany" opowiada historię rodziny od roku 1864 do 1965. Jej losy są opisane na tle różnych wydarzeń historycznych, ukazując również zachodzące przemiany obyczajowe i kulturalne. Pan profesor Józef Zając pięknym językiem przedstawia koleje losu poszczególnych członków rodziny, rodzinne tradycje, anegdoty i legendy. Jak zaznaczył nasz gość kasztany w tytule książki nie są przypadkowe, te piękne drzewa rosły na Górce, gdy osiedlali się na niej jego przodkowie i są bliskie jego sercu. To symbol szczęścia i pomyślności w rodzinie.
Książka kończy się w momencie przyjazdu młodego Józefa Zająca do Chełma w 1965 roku w celu rozpoczęcia nauki w technikum mechanicznym. Dalsze losy bohatera będziemy mogli śledzić w tomie drugim, który już w krótce się ukaże.

Przy okrągłym stoliku siedzi mężczyzna i coś pisze w książce która leży na stoliku. Przed stolikiem stoik grupa ludzi.

Podczas spotkanie jego uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów książki czytanych przez Pana Zygmunta Gardzińskiego. Natomiast pan Marian Adamowicz uświetnił wydarzenie śpiewając kilka utworów nawiązujących do książki.
Pan profesor podarował dziesięć książek, które w losowaniu mogli wygrać uczestnicy spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku

Monika Urbańska-Nazaruk