Tydzień w Oddziale dla Dzieci rozpoczął się przemiłą wizytą podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie. W poniedziałek, 3 kwietnia odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Specjalnego, które wraz z wychowawczyniami, paniami Joanną Toporkiewicz i Katarzyną Tajer przyszły na spotkanie z baśnią Hansa Christiana Andersena.

20230403 IMG 1789

W rocznicę urodzin baśniopisarza (2 kwietnia) co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. W całej Polsce organizowane są Noce z Andersenem, podczas których uczestnicy m.in. poznają twórczość Pisarza, słuchają baśni oraz poznają ciekawostki z Jego życia.

20230403 IMG 1803

W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Moi mili goście na tę okazję ubrali się na niebiesko. Jest to bowiem kolor niewinności, nadziei, ale również barwa kojarzona z chłopcami, a wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Wiąże się to z akcją Świecimy na niebiesko. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami dotkniętymi autyzmem akcentuje to niebieskim ubraniem, dodatkami, iluminacjami lub w inny niebieski sposób :) Ja moim gościom wręczyłam z tej okazji papierowe, niebieskie motylki.

20230403 IMG 1763

Podczas mroźnego, poniedziałkowego spotkania poszukiwaliśmy także wiosny. Dzieci intuicyjnie sięgnęły do książek, by odnaleźć symptomy tej wyczekiwanej pory roku. Chętnie wysłuchały wierszy Edyty Pietrzak, w obrazkowej adaptacji „Gdzie spotkamy wiosnę?”

20230403 IMG 1815

Następnie postanowiliśmy ożywić motyle, dodając każdej wycinance wiosennych kolorów i wyjątkowych motywów.

20230403 IMG 1830

Na zakończenie spotkania wspaniali goście podarowali mi piękną pamiątkę, ręcznie szytą kurkę, która zdobi regał biblioteczny i przypomina o tym miłym spotkaniu :)

Dziękując za wyjątkową wizytę zapraszam w biblioteczne progi jak najczęściej!

Fot. E. Pietrzak

Joanna Orzeszko