Wybierz Książkę Roku! Ruszył największy plebiscyt czytelniczy w Polsce

240 książek walczy o tytuł Książki Roku 2017. O jej wyborze zdecydują internauci w największym głosowaniu czytelników w Polsce – w serwisie lubimyczytać.pl

kr2017 02 kr2017 01

1 lutego wystartowała trzecia edycja najbardziej demokratycznego plebiscytu czytelniczego w Polsce. Głos może oddać każdy miłośnik książek, wystarczy posiadać konto w serwisie. Plebiscyt trwa przez cały miesiąc w portalu lubimyczytać.pl - największej społeczności czytelników w kraju. W ubiegłym roku na najlepsze książki oddano aż 110 tysięcy głosów - organizatorzy są przekonani, że tegoroczne wyniki będą jeszcze bardziej imponujące. Głosować można pod adresem lubimyczytac.pl/plebiscyt.

W plebiscycie Książka Roku jurorem jest każdy czytelnik w Polsce. To największe głosowanie i najbardziej demokratyczna nagroda literacka w kraju. O jej przyznaniu decydują głosy kilkudziesięciu tysięcy czytelników. Pod tym względem nasz plebiscyt jest absolutnie wyjątkowy - mówi Izabela Sadowska, prezes portalu lubimyczytać.pl.

Wśród nominowanych znajdują się książki polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce. Głosowanie potrwa do 28 lutego. Autorzy rywalizują w 12 kategoriach, a łącznie nominowanych zostało 240 pozycji. Najwięcej nominacji mają na swoim koncie grupy wydawnicze Foksal oraz Znak, a także wydawnictwo Mag, Sine Qua Non oraz Albatros, które przewodzą stawce 70 wydawców. Już sama nominacja w plebiscycie jest dużym wyróżnieniem, bo otrzymały ją książki najczęściej czytane i opiniowane przez członków społeczności lubimyczytać.pl.

O głosy czytelników walczy 78 autorów z Polski - to nieco mniej niż jedna trzecia wszystkich nominowanych. Polacy zdecydowanie jednak dominują w kategoriach autobiografia, biografia, wspomnienia (18 nominacji) oraz literatura faktu, publicystyka (14 nominacji). Pisarze zagraniczni zdominowali natomiast takie kategorie, jak literatura młodzieżowa, literatura obyczajowa, romans i fantastyka młodzieżowa - w każdej z nich nominację otrzymał tylko jeden Polak.

Na liście tegorocznych nominacji nie brak nazwisk ze światowej czołówki i ulubieńców czytelników - są tu m.in. Jaume Cabré, Neil Gaiman, Stephen King, Jo Nesbø, Orhan Pamuk, Zadie Smith, Andy Weir i Carlos Ruiz Zafón. W zupełnie nowej dla siebie kategorii - literatura piękna - o zwycięstwo walczy Zygmunt Miłoszewski.

Co roku wyniki naszego plebiscytu pokazują, jakie książki są najpopularniejsze wśród polskich czytelników - mówi Sadowska. - To odróżnia naszą nagrodę od innych nagród literackich. Właśnie dlatego jest ona ważna dla całego środowiska literackiego, a wydawcom i autorom sprawia szczególną radość. Zachęcam wszystkich do oddania głosu - warto polecać innym wartościową literaturę.

Które książki zwyciężą? Przekonamy się w pierwszym tygodniu marca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu.

O serwisie lubimyczytać.pl
Serwis lubimyczytać.pl powstał w 2011 roku. Miesięcznie odwiedza go około 3 mln unikalnych użytkowników - to największa społeczność czytelników w kraju. Do tej pory wystawili oni książkom kilkanaście milionów ocen i kilka milionów opinii. Serwis otrzymał wiele nagród: m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura w sieci" 2014 czy nagrodę „Firma Polskiego Internetu" przyznawaną przez InternetStandard.

KONTAKT DLA MEDIÓW
Agnieszka Zienkowicz