Zaproszenie na Międzynarodowy Trójstyk Literacki

zapraszają na II Międzynarodowy Trójstyk Literacki,
który odbędzie się w dniach 5 – 7 września 2018 r. we Włodawie

trojstyk plakat 01

6 września (czwartek) program merytoryczny Trójstyku realizowany będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Publicznej przy ul. Przechodniej 13, sala konferencyjna (parter).
ZAPRASZAMY! Wstęp wolny

W programie:

10:00 – 13:00
Sympozjum naukowe "Józef Łobodowski – życie i twórczość"
Moderator: prof. dr hab. Feliks Czyżewski

Tematy i prelegenci:
Łobodowski: literatura i polityka – prof. dr hab. Józef Franciszek Fert – polonista, historyk literatury, poeta, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tekstolog i edytor. Honorowy Obywatel Włodawy
Współpraca ośrodków naukowych jedną z form pojednania – prof. dr hab. Feliks Czyżewski – językoznawca, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Zakładu Filologii Ukraińskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Łobodowskiego, jej historia i laureaci – red. Wojciech Pestka – poeta, prozaik, reporter, tłumacz z języków: ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, łotewskiego. Juror Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. J. Łobodowskiego
Łobodowski - rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego – dr Jan Sęk – prezes Fundacji Willa Polonia, historyk literatury, kolekcjoner, mecenas wielu inicjatyw i przedsięwzięć literackich, juror wielu konkursów literackich (m. innymi Nagrody Łobodowskiego)
Refleksje o mojej prozie – red. Iwan Jackanyn (Słowacja) – ukraiński prozaik, tłumacz literatury polskiej na języki ukraiński i słowacki, redaktor naczelny miesięcznika literackiego "Dukla", laureat Międzynarodowej Nagrody im. J. Łobodowskiego za zbiór opowiadań "Dobry już byłem"
Lubelskie publikacje o Łobodowskim – red. Zbigniew Włodzimierz Fronczek – redaktor naczelny dwumiesięcznika "Lublin. Kultura i Społeczeństwo", autor tomów wierszy, szkiców, gawęd literackich, powieści i reportaży. Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału Lubelskiego

Podczas sympozjum będzie możliwość zakupu publikacji Laureata Nagrody Międzynarodowego Trójstyku Literackiego Włodawa 2018 prof. dra hab. Józefa Ferta: Brunatni doradcy diabła (5 zł) i Świętokrzyska zapaska (gawędy), wyd. III zmienione (20 zł)

15:00 – 17:00
Słowiańskie Spotkania Literackie "Modele pojednania: pisarze to ludzie dialogu?"
Moderator: Aleksandra Zińczuk

Tematy debaty:
* Przykłady twórczości i zaangażowania społeczno-politycznego Józefa Łobodowskiego oraz twórców współczesnych wchodzących w dialog społeczny w Polsce, Ukrainie i Białorusi
* Nowinki literackie z kraju i zagranicy
* Prezentacja aktualnych tłumaczeń na język polski z języka ukraińskiego i białoruskiego

Goście spotkania
BOHDAN ZADURA (Polska) – poeta, prozaik i krytyk literacki, wieloletni redaktor kwartalnika Akcent, od 2004 r. redaktor naczelny miesięcznika Twórczość, tłumacz z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Współpracuje z "Literaturą na Świecie", publikuje w większości polskich czasopism literackich i kulturalnych. Laureat licznych nagród literackich.

AKSANA HAIKO (Białoruś) – reżyserka teatralna, dramatopisarka, animatorka kultury, założycielka Teatru Kryly Khalopa (w latach 2001–2010 Teatr Wolny z Brześcia), realizatotorka 11 spektakli prezentowanych na 40 międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Danii, Francji.

SVIATLANA HAIDALIONAK (Białoruś) – dyrektorka Przestrzeni KX w Brześciu, aktorka teatru Kryly Khalopa, dramatopisarka, realizatorka projektów międzynarodowych związanych z teatrem, sztuką krytyczną i partycypacyjną, współorganizatorka festiwali i produkcji teatralnych.

NATALKA RYMSKA (Ukraina) – niezależna eseistka, tłumaczka i redaktorka (m.in. tekstów ukraińskich w Instytucie Adam Mickiewicza w Warszawie (portal Culture.pl) Współpracuje z Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie i z projektem Europejski Stadion Kultury w Warszawie.

JAROSLAV ILCHYSHYN (Ukraina/Lwów-Lublin) – dokumentalista, animator kultury, założyciel Zebra Production, bierze udział w licznych projektach kulturalnych i artystycznych, m.in: Centrum Kultury w Lublinie, Lublin Jazz Festiwal, Land Art Festiwal, BlackRedWhite, Teatr Tańca, Czytelnia Dramatu.

ALEKSANDRA ZIŃCZUK (Polska/Włodawa-Lublin) – literaturoznawca, teatrolog, poetka, eseistka, kuratorka wystaw i instalacji artystycznych, autorka i redaktorka artykułów i wydawnictw poświęconych filozofii kultury, dziedzictwu historycznemu, pamięcioznawstwu, redaktor naczelna czasopisma internetowego „Kultura Enter", liderka międzynarodowej nieformalnej Grupy Mowa Żywa.

Na spotkaniu będzie można zakupić książki: Bohdana Zadury najnowszy tom poetycki Po szkodzie (20 zł) oraz Aleksandry Zińczuk tom poetycki Ja de (15 zł) i Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń "1943" (35 zł).

Jesteś› tutaj: Strona główna