Aleksandra Zińczuk - ur. 1981 r., pochodzi z Włodawy, doktorantka UMCS w Lublinie, liderka Grupy Mowa Żywa, poetka, działaczka innych organizacji pozarządowych. Niezależna badaczka wieloetnicznego dziedzictwa pogranicza polsko-ukraińskiego. Zajmuje się przywództwem społecznym - trenerka warsztatów z zakresu edukacji nieformalnej, autorka tekstów i redaktorka publikacji m.in. z zakresu literatury i historii współczesnej, praktyki stosowania metody oral history oraz art community oraz założycielka międzynarodowej grupy badaczy „Grupa Mowa Żywa” (Living Language Group).

Link do przyszłości

Autorka i koordynatorka m.in. projektów transgranicznych z zakresu trudnej pamięci: „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”, „Pojednanie a pamięć. Historia bezgraniczna”, „Historia Mówiona Drohobycza”, "Latający Uniwersytet Historii Mówionej”. Współorganizatorka m.in. międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, międzynarodowych seminariów interdyscyplinarnych "Wspólne drogi". Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza (2011), Oral History Association (2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013).

W latach 2006-2013 specjalista ds. edukacji w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN", obecnie freelancer. Związana m.in. z kwartalnikiem literackim "Akcent", z Centrum Polonistycznym w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Franki w Drohobyczu, Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza w Lublinie, Stowarzyszeniem Panorama Kultur. Wyróżnienia: nagroda okolicznościowa Burmistrza Miasta Włodawa za osiągnięcia w nauce (2000), laureatka nagrody "Żurawie" dla młodych artystów lubelskich (2010), nagroda Dyrektora Instytutu Wydawniczego "Pax" za debiut poetycki (2010).

Aleksandra zaprezentowała w pigułce swoje pasje i zainteresowania, od czasów szkolnych po dzień dzisiejszy. Przeprowadzone przez nią ćwiczenia grupowe pokazały licealistom, jak ważne dla kształtowania tożsamości każdej jednostki jest jej pochodzenie i jego świadomość. Gość dzisiejszego spotkania przekonywał młodzież, że nawet mieszkając w małej miejscowości można planować swoją przyszłość w sposób śmiały i niekonwencjonalny – że wyruszając w świat oni również mogą mieć do zaoferowania coś unikatowego. Aleksandra udowodniła też, że w dzisiejszych czasach nie można funkcjonować bez znajomości języków oraz ciągłej gotowości i chęci do nauki. Tematem przewodnim było wykorzystanie open source (otwartego oprogramowania) w pracy i życiu codziennym.

Spotkanie (17.02.14 r) zorganizowane zostało w ramach projektu „Link do przyszłości”. Młodzi, Internet, Kariera.” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „Youth Spark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Link do przyszłości

Udział w nim wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki pod opieką Pani Renaty Sidoruk oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego pod opieką Pań Anny Kuziomki Szczurek i Małgorzaty Oleniak.

Link do przyszłości

Organizatorem i moderatorem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie była Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, która zgłosiła placówkę do udziału w projekcie. Logistycznego wsparcia udzieliła Urszula Panasiuk – pracownik MBP.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy "O przyszłości - lokalnie" w bibliotece, z uczniami włodawskich liceów, porozmawiała Aleksandra Zińczuk