Wieczór z Rzecznikiem - już za miesiąc!

Do 24 marca 2014 r. pozostał już tylko miesiąc a przygotowania do „Wieczoru z Rzecznikiem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie ruszyły na dobre. Tematem spotkania w naszej instytucji będą prawa pacjenta.

Wieczór z rzecznikiem

Każdy pacjent ma prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych odpowiadającym wymaganiom wiedzy medycznej. W zestawieniu z prawem do bezpłatnej opieki lekarskiej oznacza to, że każdy uprawniony ma prawo do uzyskania bez zbędnej zwłoki potrzebnych z punktu widzenia jego stanu zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych dla udzielającego świadczenie środków leczenia, łagodzenia cierpień i pielęgnacji chorego.

Niestety, w praktyce, często dochodzi do naruszeń tego podstawowego przepisu. Chcesz dowiedzieć się kiedy naruszane są Twoje dobra? Jak zachować się w takiej sytuacji? Do kogo zwrócić się o pomoc? Odwiedź naszą bibliotekę 24 marca!

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat swoich praw podstawowych jak i praw pacjenta. Spotkanie rozpoczniemy od projekcji krótkiego filmu dokumentalnego prezentującego historię ludzi, którzy postanowili walczyć o swoje prawa. Następnie przybyli goście wezmą udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych innowacyjną metodą dramy. Warsztaty przygotowane zostaną przez członków Stowarzyszenia Stop-Klatka. Podczas warsztatów odegrana zostanie krótka scenka pokazująca sytuację łamania praw człowieka i wcielenia się w osoby walczące o swoje prawa. Metoda dramy ma ułatwić zrozumienie sytuacji kogoś, kto znalazł się w sytuacji trudnej oraz ocenić ewentualne możliwości rozwiązania jej. Spotkanie zakończy dyskusja z przedstawicielem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdy uczestnik będzie miał możliwość przedstawienia swojej opinii, zadania pytania czy wyrażenia swoich wątpliwości.

Projekt „Wieczór z Rzecznikiem” realizowany jest w ramach szerokiej inicjatywy Komisji Europejskiej – programu „Prawa podstawowe i obywatelstwo”. Przygotowany został przez pięć organizacji partnerskich z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej: Centrum Edukacji Obywatelskiej przy Uniwersytecie Masaryka (Czechy), Uniwersytet w Lublanie (Słowenia), Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (Polska), Rumuńskie Stowarzyszenie Uczenia się przez Całe Życie (Rumunia) oraz Jaan Tõnisson Institute (Estonia). Projekt ten objęło patronatem dwóch dodatkowych partnerów – Biuro Rzecznictwa Praw Obywatelskich Słowenii oraz Instytut Rzeczników Praw Obywatelskich. Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości). Udział w projekcie jest bezpłatny.

Wieczór z Rzecznikiem

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego wydarzenie: "Wieczór z Rzecznikiem" - jak to działa?

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Wieczór z Rzecznikiem - już za miesiąc!