Powoli wyklarowała się nam grupa młodzieży, która będzie zbierać świadectwa historii regionu w którym żyje. Zadanie, które przed nimi stoi nie jest proste – bo jak nakłonić świadka historii aby opowiedział o swoich wspomnieniach, emocjach i uczuciach? Na szczęście młodzi Włodawiacy są wytrwali i nie tak łatwo ich zniechęcić.

Latający Uniwersytet Historii Mówionej - luty 2014 r.

W ramach inauguracji długofalowego programu 17 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie z autorką i koordynatorką działania – Aleksandrą Zińczuk. Liderka grupy opowiedziała o szerokich możliwościach zastosowania historii mówionej. Na spotkaniu można było dowiedzieć się o metodzie pracy z pamięcią i pozyskiwania dokumentacji od świadków historii, jaka narodziła się w USA. Młodzież dowiedziała się o międzyinterdyscyplinarnej funkcji tej metody oraz o zastosowaniach jej w kreatywnej pracy z dokumentem (obejrzeliśmy przykładowe projekty polskie i zagraniczne).

Punktem wyjścia do warsztatów grupowych była rozmowa o wspólnych pasjach i inspiracjach. Najpierw młodzież z różnych szkół i klas zapoznała się, a następnie w grupach zastanawiała się nad możliwością zastosowania historii mówionej, jak i narzędziami internetowymi oraz ideą wolnego oprogramowania (open source). W podsumowaniu zastanawiano się nad kwestią pracy zespołowej. Młodzi uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że praca w grupie przynosi wiele korzyści, ale w praktyce będą się uczestnicy jeszcze tej zdolności musieli uczyć. Okazuje się, że powszechna edukacja nie daje wiele okazji do rozwoju pracy zespołowej.

Podczas naszego drugiego spotkania (21.02.2014 r.) koordynatorka projektu zachęciła członków grupy do wnikliwych poszukiwań informacji wszelkich. Kandydaci przeczesywali literaturę i Internet odkrywając ciekawostki dotyczące miejsc, w których się urodzili i wychowali – lokalizacji obiektów, legend i wydarzeń historycznych. Poszukiwania te stały się też okazją do sięgnięcia do własnych korzeni – zweryfikowania swojego szlacheckiego pochodzenia ;). Ćwiczenie to udowodniło, że Internet mimo że jest nośnikiem szybkim i przystępnym, to informacje w nim zamieszczone są często niesprawdzone i z łatwością mogą wprowadzić w błąd osobę niedoświadczoną. Pracując w grupach stworzyliśmy schemat kwestionariusza osobowego gościa z którym młodzież przeprowadzać będzie rozmowę. Ustaliliśmy też jakie pytania powinny paść w jej trakcie. Powstał również blog „Podziel Historię”, który znajdziecie pod adresem: http://podzielhistorie.wordpress.com/.

W miniony piątek (28.02.2014 r.) grupa pod przewodnictwem prezesa włodawskiego oddziału PTTK Mieczysława Tokarskiego wyruszyła w miasto. Na początek przemierzyliśmy szlak trzech kultur we Włodawie - od biblioteki na dawne rogatki miasta, dalej ulicą Czerwonego Krzyża pod zespół synagogalny, następnie czworobok, stąd pod zegar słoneczny, cerkiew, kościół św. Ludwika i dawny klasztor. Po powrocie do biblioteki fotograf i operator filmowy Wojciech Walkiewicz opowiedział o kompozycji plastycznej kadru, oświetleniu i rodzajach stosowanych planów filmowych. Teorię tę skonfrontowaliśmy z praktyką przeprowadzając i rejestrując pierwsze samodzielne wywiady. Podzieliliśmy się w małe podgrupy a naszym głównym celem było poznanie kolegów i koleżanek biorących udział w projekcie. Pytaliśmy o ich pochodzenie, inspiracje i motywacje.

W imieniu organizatora zapraszamy kolejne podmioty do włączania się do cennej inicjatywy, zaś na początek osoby starsze z całego powiatu włodawskiego do zgłaszania chęci udzielenia wywiadu!

Projekt sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach regionalnego programu Równać Szanse operowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Członkowie "Latającego Uniwersytetu Historii Mówionej" przecierają szlaki w bibliotece