Klub Emeryt :) pl i Telewizja i film w Internecie

Dzisiejsze (19.03.14 r.) spotkanie Klubu EmerytUśmiechpl odbyło się pod hasłem: Telewizja i film w Internecie.

Klub Emeryt :) pl i Telewizja i film w Internecie

Klubowicze zapoznali się z legalnymi serwisami udostępniającymi on-line filmy i programy telewizyjne. Wśród nich możemy znaleźć m. in. strony: VOD.pl, tvn player, ipla, VOD.TVP.pl, Kinoplex.

Klub Emeryt :) pl i Telewizja i film w Internecie

Dowiedzieli się też o istnieniu platform internetowych oferujących nielegalny dostęp do filmów oraz prawnych konsekwencjach korzystania z tego rodzaju usług.
Na stronie Dziennik.pl czytamy: Bezprawne udostępnianie filmów w Internecie (tj. udostępnianie ich publicznie bez zgody osób uprawnionych) może być również podstawą odpowiedzialności karnej (art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). A zgodnie z przepisami kodeksu karnego, odpowiedzialność karną ponosi nie tylko sprawca, czyli np. internauta umieszczający film w serwisie, ale również osoba, która ułatwia popełnienie czyn zabronionego (tzw. odpowiedzialność za pomocnictwo). Pomocnictwem może być właśnie skonstruowanie i prowadzenie serwisu internetowego, który z założenia ma umożliwiać internautom rozpowszechnianie filmów. Nie można również wykluczyć postawienia administratorowi serwisu zarzutu podżegania do naruszenia praw autorskich, jeżeli wykaże się, że określone osoby były nakłaniane do udostępniania materiałów objętych prawem autorskim. Przy czym zarzut podżegania byłby szczególnie uzasadniony w przypadku sieci torrent, w których warunkiem ściągania plików (albo np. warunkiem szybszego transferu) jest równoczesne udostępnianie plików przez internautę.

Zajęcia prowadził Dyrektor MBP Jacek Żurawski.
Fot. Edyta Pietrzak.

Kolejne spotkanie Klubu już 26 marca (środa) o godz. 13.00 w sali naukowej. Temat zajęć: Muzea i galerie w Internecie.

Spotkania Klubu są otwarte i można zacząć korzystać z nich w każdej chwili. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zajęciach.

Zapraszamy :)

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Klub Emeryt :) pl i Telewizja i film w Internecie