Czarna Książka Kolorów

Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk znalazła się na liście 100 bibliotek, które otrzymały egzemplarz „Czarnej książki kolorów”. Zadaniem biblioteki jest wykorzystanie tej wyjątkowej książki podczas zajęć dla dzieci oraz umieszczenie relacji z tego spotkania w Internecie. Biblioteka, która przyśle najciekawszą relację ze spotkania z dziećmi, zostanie nagrodzona zestawem książek. Konkurs organizują Wydawnictwo Widnokrąg (wydawca książki) oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek.

Pierwsze spotkanie z „Czarną książką kolorów” odbyło się w dniu 05.02.13 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku. Uczestnikami zajęć były dzieci należące do Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter z klas II a i II b SP Hańsk. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom jak osoby niewidome postrzegają świat. To zajęcia na temat odmienności, niepełnosprawności oraz o sile wyobraźni.
„Czarna książka kolorów” jest nietypowa i wyjątkowa – na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarne pismo Braille’a, a jedynie tekst napisany jest jasnymi literami. Książka mówi o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć kolory.
Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter brał udział w wielu grach skojarzeniowych i zabawach (z zawiązanymi oczami, tajemnicze pudełko), mających na celu odkrycie kolorów na nowo. Ponadto dzieci na czarnych kartkach i przy użyciu czarnej plasteliny tworzyły własną „Czarną książkę kolorów”.

Źródło: BPG Hańsk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Czarna Książka Kolorów