PODRÓŻNICY NIE WIEDZĄ, GDZIE BĘDĄ... - WERNISAŻ WYSTAWY PAWŁA MIAZGI

Indie to kraj pełen kontrastów. Nam Europejczykom kojarzy się on z etniczną mozaiką, egzotyczną przyrodą i aromatyczną kuchnią. Ten mały skrawek powierzchni Ziemi jest kolebką Bollywoodzkich produkcji i krainą herbacianych pól. Ten mały skrawek powierzchni Ziemi jest w stanie pomieścić ogrom Himalajów i aż siedemnaście procent ludzkości.

Indie - wernisaż fotografii Pawła Miazgi

3 lipca 2014 r. o godzinie 18:00 w progi Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitali goście, którzy zechcieli wyruszyć w podróż po Indiach, widzianych oczami Pana Pawła Miazgi. Znany i ceniony stomatolog odkrył przed mieszkańcami miasta oblicze miłośnika orientalnych wypraw i fotografii.

Wśród przybyłych znaleźli się rodzice i członkowie rodziny, przyjaciele oraz wielbiciele dźwięku migawki i niebanalnych kadrów. Zgromadzonych powitał Pan Jacek Żurawski Dyrektor MBP. Gratulując autorowi dorobku i dziękując za chęć podzielenia się nim właśnie w bibliotece odwołał się do cytatu, będącego myślą przewodnią wystawy, stwierdzającą, że „Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą.”

Pan Paweł urodził się w… Afryce. W pierwszą samodzielną podróż wyruszył w wieku 16 lat – odwiedził Stany Zjednoczone. Jednak, jak sam zaznaczył, w swojej skondensowanej wypowiedzi, obecne globtroterskie wybory oraz sentyment do państw Afryki i Azji zawdzięcza okolicznościom swoich urodzin, ale także przykładowi jaki dali mu rodzice, którzy wbrew trudnościom jakie nastręczały im ciężkie czasy PRL-u odbywali zagraniczne wyjazdy.

Niespodzianką wieczoru był konkurs przygotowany przez artystę. Nagrodę główną stanowiło tytułowe zdjęcie wystawy. Aby je zdobyć wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Jaką datę uważa się za symboliczny początek fotografii? W samo sedno trafił kolega „po obiektywie” Pan Edward Stefański, który zaznaczył szybko, że wiedzę tę zawdzięcza egzaminowi na czeladnika.

„Indie” to debiutancka wystawa Pawła Miazgi. W holu wystawienniczym prezentujemy przeszło 60, głównie czarno-białych fotografii. Odwiedzający bibliotekę mogą zobaczyć wirtualną część ekspozycji odtwarzaną na telewizorach. A wytężając słuch odnaleźć dźwięki Indyjskich miast, plaż i autobusów... Całość tworzy niepowtarzalną, żywą, relację opisującą architekturę, miejski krajobraz, ale przede wszystkim ludzi zamieszkujących tę część świata.

Bibliotekarze jeszcze raz pragną podziękować Panu Pawłowi i złożyć życzenia większej śmiałości w dzieleniu się sukcesami! Czekamy na relacje z kolejnych wypraw! :)

Serdecznie podziękowania dla wszystkich, bez których ta wystawa nie mogłaby powstać. Szczególne wyrazy wdzięczności dla Pani Doroty Garczyńskiej-Ślusarz, za myśl techniczną i współpracę przy instalacji wystawy!

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania wirtualnej wystawy.

Zdjęcia z wernisażu zobaczyć można w naszej galerii on-line.

Wystawę odwiedzać można do końca sierpnia w godzinach pracy biblioteki w Galerii „Na Parterze”.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy PODRÓŻNICY NIE WIEDZĄ, GDZIE BĘDĄ... - WERNISAŻ WYSTAWY PAWŁA MIAZGI