ZAJĘCIA DLA "WÓZKOWICZÓW"

Stowarzyszenie „Łączmy siły” we współpracy z grupą nieformalną realizuje Projekt „Mniej barier – więcej radości”. Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Lokalnych za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie przy ul. Partyzantów 13. Projektem objęta jest 10-cio osobowa grupa poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osoby z ich najbliższego otoczenia (rodzice, opiekunowie). Jednym z głównych celów projektu jest przełamywanie barier mentalnych, z którymi „wózkowicze” często nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Stowarzyszenie ŁĄCZMY SIŁY 14.10.14 r.

Celem projektu jest pokazanie innych (lepszych) form spędzania wolnego czasu przez osoby poruszające się na wózku. Pokazanie tym osobom, że ich życie może być aktywne, wartościowe, może dawać satysfakcję i radość. Już na pierwszy rzut oka widać, że uczestnicy projektu przełamali największą barierę. Ponieważ dają dowód na to, że nie chcą dłużej być wycofane i narażać się na wykluczenie społeczne. Chcą od życia czegoś więcej. Na zajęciach uczą się jak sprawnie i bardziej samodzielnie poruszać się na wózku zarówno w domu jak i poza nim. Wykonają ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni i poprawiające ich ogólną sprawność. Poprzez różne formy gier i zabaw uczą się aktywności, zdrowych zasad rywalizacji oraz pozytywnego myślenia. Organizatorzy dokładają starań, aby każdy najmniejszy krok, na ich drodze do samodzielności, dawał im radość i uśmiech.

Stowarzyszenie ŁĄCZMY SIŁY 14.10.14 r.

W ramach projektu zaplanowano wizyty w obiektach kultury i administracji zlokalizowanych w naszym mieście. Zapoznają się z ich przeznaczeniem i ofertą kierowaną również do nich. W dniu 14.10. br. odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie. Cała grupa została oprowadzona przez panią Edytę Pietrzak. Uczestnicy projektu zapoznali się z ofertą tego obiektu, w której każdy znalazł coś dla siebie. Wszyscy doceniali pełne dostosowanie obiektu do potrzeb osób na wózkach. Fakt ten na pewno zostanie podkreślony w końcowym sprawozdaniu, a obiekt zostanie zaznaczony na naszej mapie, jako przyjazny i polecany do częstego odwiedzania.

Stowarzyszenie ŁĄCZMY SIŁY 21.10.14 r.

We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w dniu 21.01. br. odbyły się właśnie w tym obiekcie zaplanowane w ramach projektu „Mniej barier – więcej radości” zajęcia edukacyjne z psychologiem Anną Suską (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włodawie) dla rodziców i opiekunów osób – uczestników projektu. Jest to bardzo ważny element uzupełniający cykl zajęć, ponieważ osobom tym bardzo potrzebne jest wsparcie ze strony najbliższych. Powinno być to wsparcie niesione rozważnie w przemyślany sposób, tak by nie ograniczać, lecz uczyć samodzielności.

Artur Koch
Prezes Stowarzyszenia „Łączmy siły”

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy ZAJĘCIA DLA "WÓZKOWICZÓW"