Otwarcie wystawy prac II Ogólnopolskiego Konkursu "PISANIE IKON - WŁODAWA 2014"

W piątek, 24 października 2014 r,. w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac II Ogólnopolskiego Konkursu "PISANIE IKON - WŁODAWA 2014".
Patronat nad konkursem objął Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie.

Pisanie Ikon, 2014

O ikonach, misji konkursu i resocjalizacji mówili:

Ppłk Zbigniew Wysokiński, Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie

Pisanie Ikon, 2014

Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski,

Jacek Żurawski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie,

Pisanie Ikon, 2014

Jolanta Madej, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, członek komisji konkursowej,

Mjr Ryszard Deczkowski z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie,

Jerzy Wrzesień, Burmistrz Miasta Włodawy,

Pisanie Ikon, 2014

Wiesław Holaczuk, Starosta włodawski.

Jednym z elementów posumowania była prezentacja filmu Historia konkursu „Pisanie Ikon”, zrealizowanego przez skazanych Zakładu Karnego we Włodawie wg scenariusza i pod kierunkiem mł. chor. Elżbiety Rabczewskiej – wychowawcy d/s kulturalno-oświatowych.
Otwarcie uświetnił też występ Kameralnego Chóru Młodzieżowego SACRUM przy Cerkwi Katedralnej w Lublinie pod dyrygenturą Angeliki Iwaniuk.

Pisanie Ikon, 2014

Na stronie organizatora konkursu czytamy:
Celem konkursu jest zainteresowanie osadzonych wartościami duchowymi, estetycznymi i artystycznymi płynącymi z Tradycji Cerkwi prawosławnej, jak również z dziedziny ikonografii oraz uwydatnienie roli kultury w życiu człowieka. Ważnym elementem jest także szerzenie pozytywnych wzorców poprzez tradycję narodową, kulturową i rodzinną w środowisku więziennym.
Angażując skazanych do tworzenia pobudza się w nich aktywność kulturową. Zadaniem konkursu jest również rozwijanie poczucia estetyki oraz wrażliwości na piękno. Skazani tworząc doskonalą umiejętności manualne i popularyzują twórczość więzienną.

W konkursie oceniono 37 prac nadesłanych przez osadzonych z jednostek penitencjarnych z całej Polski. Technika prac była dowolna.
Z uwagi na liczną ilość wykonanych ikon, komisja spędziła wiele godzin nad dyskusją i oceną poszczególnych prac.
Pierwsze miejsce w konkursie przyznano osadzonemu z Aresztu Śledczego w Kielcach za ikonę św. Jana Chrzciciela. Drugie miejsce zdobył osadzony z Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce za ikonę Spas Nierukotwornyj. Trzecie zaś miejsce zajął skazany z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu z nadesłanymi czterema pracami.
Wszystkie prace były bardzo interesujące i budziły wiele emocji w komisji oceniającej wartości wykonanych ikon. W związku z wysokim poziomem nadesłanych dzieł wyróżniono dodatkowo dwie ikony nadesłane między innymi z Zakładu Karnego w Chełmie, Włodawie i Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Skazani z powyższych jednostek penitencjarnych otrzymają nagrody oraz dyplomy.

Pokonkursowa wystawa prezentowana jest w Galerii „Na Parterze” do końca 2014 r.
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem prac zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt (nr tel. 82 57 21 103).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Otwarcie wystawy prac II Ogólnopolskiego Konkursu "PISANIE IKON - WŁODAWA 2014"