Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja) to święto obchodzone od 1985 roku, rozpoczynające Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w bieżącym roku (dwudziesta edycja) upływał pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Tegoroczne uroczystości hołdujące pracy bibliotekarzy powiatu włodawskiego odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie 12 maja.

Publiczność siedząca na krzesełkach.

Honorowy Patronat nad świętem objęli Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk i Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Honorowy Patronat Burmistrza Włodawy

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk, wydarzenie poprowadziła kustosz Joanna Orzeszko, pracownik Oddziału dla Dzieci MBP Włodawa.

W głębi kobieta stojąca za mównicą. Przed nią publiczność siedząca na krzesłach.

Kobieta stojąca za mównicą. Przed nią publiczność siedząca na krzesłach. Zdjęcie zrobione od strony sceny.

Spotkanie rozpoczęło się od artystycznej niespodzianki. Uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać muzycznej dedykacji w wykonaniu „Śpiewających Włodawianek”, uczestników zajęć wokalnych prowadzonych przez Marcina Obuchowskiego i pracowników Włodawskiego Domu Kultury oraz „Muzycznego miszmaszu” w aranżacji Marcina Obuchowskiego (pianino) i Artema Filosofa (skrzypce).

Grupa młodzieży stojąca na scenie.

Po lewej mężczyzna grający na pianinie. Za nim, na scenie. dziewczynka śpiewająca do mikrofonu.

Na scenie mężczyzna grający na skrzypcach. Po lewej stronie mężczyzna grający na pianinie.

Dzień Bibliotekarza to okazja do docenienia działalności pracowników bibliotek.

Honorową odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została odznaczona kustosz Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Dekoracji dokonali Posłanka na Sejm IX kadencji Rzeczypospolitej Polskiej Monika Pawłowska oraz Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Legitymacja i odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Edyty Pietrzak

Jedna kobieta wręcza drugiej odznaczenie, obok stoi mężczyzna z kwiatami. Z tyłu grupy mężczyzna z aparatem.

Srebrną odznakę „Zasłużony Działacz Związkowy Kultury i Sztuki” pani Janinie Węgier, pracownikowi MBP Włodawa, wręczyła wiceprzewodniczącą Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek Publicznych z siedzibą w Chełmie Ewa Szewczyk.

Jedna kobieta wręcza drugiej odznakę, z tyłu trzecia kobieta.

Wystąpienia okolicznościowe gości obfitowały w życzenia i powinszowania dla pracowników bibliotek. Głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, uczestnicy bibliotecznych klubów i kół zainteresowań oraz przyjaciele biblioteki.

Wiele ciepłych słów pod adresem bibliotekarzy i pracowników bibliotek padło podczas wystąpień Posłanki na Sejm IX kadencji Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Pawłowskiej oraz Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego.

W głębi mężczyzna stojący za mównicą. Przed nim publiczność siedząca na krzesłach.

Pamiątkowe dyplomy dla pracowników bibliotek powiatu włodawskiego wręczyli, w imieniu Starosty Włodawskiego Andrzeja Romańczuka, Wicestarosta Włodawski Tomasz Korzeniewski i kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie Leszek Popik.

Mężczyzna wręczający kobiecie dyplom.

Zdjęcie grupowe bibliotekarzy powiatu włodawskiego i kilku gości.

Listy gratulacyjne dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie wręczyli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk.

Zdjęcie grupowe bibliotekarzy  MBP Włodawa i kilku gości.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Włodawski wehikuł czasu cz. 2”, której otwarcie odbyło się w trakcie uroczystości. O procesie zdobywania materiałów, opracowania graficznego i realizacji prezentowanej ekspozycji starych i aktualnych fotografii Włodawy opowiadała Ewa Szewczyk pomysłodawczyni i kurator wystawy.

Ponadto goście mieli możliwość obejrzenia pozostałych ekspozycji udostępnionych w bibliotece: w Galerii na Piętrze pokonkursową wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w XXIII edycji Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej "Jeśli nie chcesz mojej zguby krrokodyla daj mi, luby! - w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry", a w Galerii na Poddaszu "Archivum bibliothecae 1946-2021. Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Miejsca. Ludzie. Wydarzenia”.

Naszym drogim gościom dziękujemy za przybycie, moc ciepłych słów, kwiaty, pamiątkowe dyplomy i podarowane książki. Równie serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy wsparli nasze święto finansowo i organizacyjnie.
Patronat Honorowy: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
Partnerstwo organizacyjne: Powiat Włodawski, Gmina Miejska Włodawa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie, Włodawski Dom Kultury.
Wsparcie finansowe: Zarząd Powiatu we Włodawie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Włodawie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii na Facebooku
Fot. M. Topolska

Edyta Pietrzak, Joanna Orzeszko