Klub Emeryt :) pl i Internet – kopalnia wiedzy cz. 1

W środę (04.11.15 r.) w sali naukowej odbyło się spotkanie Klubu EmerytUśmiechpl. Dzisiejsze zajęcia rozpoczęły cykl tematyczny „Internet – kopalnia wiedzy".

Klub Emeryt :) pl, 04.11.15 r.

Klubowicze poznawali narzędzia udostępnione przez portale internetowe wyszukując w sieci informacji z różnych dziedzin życia.

Klub Emeryt :) pl, 04.11.15 r.

Google Larry Page, współzałożyciel i prezes zarządu Google, stwierdził niegdyś, że „idealna wyszukiwarka to taka, która zrozumiałaby dokładnie, czego potrzebujesz, i zwróciłaby dokładnie to, czego chcesz”. Od wypowiedzenia tych słów upłynęło już trochę czasu i oferta Google to już nie tylko wyszukiwarka, ale to przesłanie jest wciąż aktualne. W przypadku każdej technologii – od wyszukiwarki po Chrome i Gmaila – chcemy możliwie w jak największym stopniu ułatwić Ci znalezienie potrzebnych informacji i zrobienie tego, co chcesz zrobić.
Oznacza to, że wyszukiwarka musi być inteligentniejsza i szybsza, by po wpisaniu słowa [jaguar] wiedziała, że chodzi Ci o samochód, a nie o zwierzę. Oznacza to też pokazywanie, że reklama lub wynik wyszukiwania podobają się Twoim znajomym, więc mogą być dla Ciebie przydatne. Przejawia się to również w intuicyjnej obsłudze naszych aplikacji, dzięki czemu możesz udostępniać dokumenty kontaktom z Gmaila bez konieczności kopiowania i wklejania oraz otwierać na telefonie z Androidem te same karty, które masz otwarte w Chrome na komputerze. Przede wszystkim oznacza to jednak ciągłe doskonalenie naszych aplikacji, dzięki czemu ludzie mogą zajmować się rzeczami, w których są dobrzy – spędzać czas z rodziną, biwakować w leśnych ostępach, malować obrazy czy organizować imprezy. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, ale pracujemy nad tym.”

Wikipedia - wolna internetowa encyklopedia - gromadząca informacje z różnych dziedzin nauki, redagowana przez użytkowników.
Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w każdej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony, pod warunkiem, że akceptuje zasady funkcjonowania Wikipedii. Społeczność ta w dużym stopniu sama ustala, w którym kierunku podąża to przedsięwzięcie. Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” czy „zespół Wikipedii”. Możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii, a także wycofywanie błędnych zmian, zapewnia oprogramowanie MediaWiki.”

Polona „to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwoli również prezentować zbiory innych instytucji kultury.
Interfejs 2.0 Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona powstał w wyniku przeprowadzonych na zlecenie BN i NASK informatycznych prac rozwojowych i badawczych, których przedmiotem jest oprogramowanie komputerowe interfejsu 2.0 CBN Polona."

Zajęcia prowadził Dyrektor MBP Jacek Żurawski
Fot. Edyta Pietrzak

Kolejne zajęcia (temat: Internet – kopalnia wiedzy) już za dwa tygodnie (18.11.15 r.).
Spotkania Klubu EmerytUśmiechpl są otwarte. Zapraszamy wszystkich chętnych :)

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Klub Emeryt :) pl i Internet – kopalnia wiedzy cz. 1