„O finansach... w bibliotece – IV edycja” – pierwszy tydzień za nami

Za nami pierwszy tydzień realizacji projektu „O finansach… w bibliotece – IV edycja”. Uczestnicy podzieleni na grupy odbyli w tym tygodniu trzy spotkania, podczas których nabyli informacje udostępnione w omawianych modułach kursu.
Zajęcia prowadzili: dyrektor MBP Jacek Żurawski i Ewa Krukowska starszy bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

O finansach... w bibliotece - IV edycja, 2016 r.

Grupa A (poziom podstawowy) zrealizowała już dwa kolejne etapy kursu spotykając się w poniedziałek 7 marca (Moduł 1 – Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?) oraz w piątek 11 marca (Moduł 2 – Bank przez Internet). W trakcie zajęć uczestnicy zrealizowali cele założone w scenariuszu spotkania.

Zakres pierwszych zajęć obejmował uporządkowanie wiedzy o podstawowych źródłach dochodów i wydatków gospodarstwa domowego; dostarczenie wiadomości o zasadach tworzenia budżetu domowego; wskazanie sposobów i możliwości równoważenia budżetu, omówienie wad i zalet przyjętych rozwiązań; rozwijanie umiejętności planowania własnego budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych; poznanie i korzystanie z dostępnych serwisów internetowych pomocnych w planowaniu wydatków i podejmowaniu indywidualnych decyzji zakupowych; poznanie praw konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa oraz uświadomienie korzyści z lokowania oszczędności w banku dla różnych podmiotów gospodarczych np. gospodarstw domowych, firm, gospodarki.

Podczas drugiego spotkania uczestnicy realizowali cele kolejnego modułu, które zakładały: uporządkowanie wiedzy o podstawowych produktach bankowych; zdobycie wiadomości o zakładaniu konta bankowego w tym e-konta i podstawowych informacji o zasadach wyboru oferty bankowej i podejmowania indywidualnych decyzji finansowych; rozwijanie umiejętności związanych z posługiwaniem się bankowością elektroniczną, w tym z wysyłaniem przelewów oraz pozyskanie wiadomości dotyczących praw klienta banku oraz doskonalenie umiejętności egzekwowania własnych praw konsumenckich.

Natomiast Grupa B (poziom zaawansowany) uczestniczyła w zajęciach w środę 9 marca realizując Moduł 1 – Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?

Podczas spotkania, zgodnie ze scenariuszem zajęć, uczestnicy przypomnieli sobie wiadomości o zasadach racjonalnego gospodarowania budżetem domowym; rozwijali umiejętności korzystania z dostępnych serwisów internetowych pomocnych w podejmowaniu indywidualnych decyzji zakupowych; zdobywali informacje o prawach konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa oraz poznali instytucje konsumenckie, do których w razie problemów ze sprzedawcą można się zwrócić z prośbą o bezpłatną pomoc.

Projekt „O finansach… w bibliotece – IV edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.

Harmonogramy spotkań obu grup można znaleźć pod banerem "O finansach... w bibliotece" na naszej stronie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy „O finansach... w bibliotece – IV edycja” – pierwszy tydzień za nami