UPRZEDMIOTOWIONY – WERNISAŻ MALARSTWA DOROTY KULICKIEJ

Marzec dla naszej instytucji okazał się miesiącem bardzo intensywnym i obfitującym w kolejne ekspozycje. Przez pięć dni gościła u nas multimedialna wystawa historyczna „Co ludzie powiedzieli” poprzez którą poznawaliśmy codzienne życie mieszkańców kresów wschodnich. W Galerii Na Poddaszu swoją twórczością dzielą się z nami uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie. W Galerii Na Parterze, jeszcze kilka dni temu mogliśmy oglądać prace Karoliny Charko w wystawie zatytułowanej „Cztery Żywioły”.

Dorota Kulicka - Uprzedmiotowiony - wernisaż malarstwa - 17.03.16 r.

W czwartek 17 marca, o godzinie 17 spotykaliśmy się w nowych okolicznościach i nowym krajobrazie. Wystawie malarstwa Doroty Kulickiej również nie można odmówić żywiołowości, pomimo, że głównym tematem jej prac są rzeczy martwe. „Uprzedmiotowiony” bo taki jest tytuł tej wystawy odnosi się do relacji jaka zachodzi pomiędzy człowiekiem a przedmiotem i odwrotnie.

Współczesny świat gwarantuje nam nieograniczony dostęp do rzeczy. Poddając się pokusie konsumpcjonizmu otaczamy się przedmiotami, które nie mają dla nas głębszego znaczenia. Pani Dorota zdaje się dostrzegać coś więcej niż tylko rolę użytkową. Daje się ponieść ich metafizyce, przedstawiając w swojej sztuce całkiem nowy rodzaj „martwej natury”.

Podczas otwarcia Pani Dorota opowiedziała o swojej słabości do kompozycji ograniczonych pionami i poziomami, koloru szarego i dużych formatów. Zasypana pytaniami prowadzącej i publiczności, wytrwale opowiadała o tym, jak długo trwa proces powstawania pojedynczego dzieła i jak ciężko jest artyście rozstać się z niektórymi obrazami.

Dyrektor Biblioteki Jacek Żurawski wyraził swój entuzjazm dla prac Pani Doroty i podziękował jej za udostępnienie ekspozycji naszej bibliotece, życząc jednocześnie powodzenia na artystycznej ścieżce.

Ożywione rozmowy o sztuce trwały jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej wernisażu.

Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami!

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Małgorzata Topolska

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy UPRZEDMIOTOWIONY – WERNISAŻ MALARSTWA DOROTY KULICKIEJ