Światowy Dzień Poezji we Włodawie

Wczoraj (21.03.2016 r.) w naszej bibliotece zorganizowaliśmy spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji. Jest to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Światowy Dzień Poezji, 21.03.16 r.

Poezja ma magiczną moc. Potrafi uwięzić w kunsztownych splotach rymów chwile, które zdają się być nieuchwytne, a na pewno są niepowtarzalne. Słowa żyją. Układając się w misterne wersy przekazują zaklęte w sobie odczucia, które wydawały się być niemożliwe do przekazania. Tymi pięknymi słowami (autorstwa Edyty Pietrzak) rozpoczęliśmy spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych przy MBP we Włodawie.

Na wspólne czytanie, recytowanie i śpiewanie utworów poetyckich zaprosiliśmy gości w osobach: członków DKK dla Dzieci i Młodzieży, DKK dla Dorosłych istniejący przy ZK i Nadbużańskiej Frazy. Każdy z uczestników spotkania mógł przeczytać wiersz napisany osobiście bądź ulubiony, wybrany, który wzbudza emocje, wyraża pragnienia bądź przenosi w inny wymiar stając się ucieczką od prozy życia.

Oprócz czytania i recytowania poezji mieliśmy okazję wysłuchać piosenki w wykonaniu Julii Krzemińskiej. Zaśpiewała nam utwór Marka Grechuty pt. Wiosna ach to Ty. Ponadto wędrując po świecie z poezją ze specjalną dedykacją Pani Czesi Michańskiej wysłuchaliśmy wykonania Stana Borysa przepięknego wiersza Władysława Broniewskiego pt. Poezja.

Na zakończenie uroczystości przeprowadziliśmy loterię fantową. Do wygrania były trzy książki przekazane ze zbiorów Pana Aldona Dzięcioła członka Nadbużańskiej Frazy. Spotkanie zakończyliśmy kawą i słodkim poczęstunkiem, który ufundowały Panie z DKK przy MBP we Włodawie.

Spotkanie poprowadziły Ewa Krukowska i Edyta Pietrzak, natomiast o oprawę muzyczną i fotograficzną zadbała Urszula Panasiuk.

Ewa Krukowska

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Światowy Dzień Poezji we Włodawie