BIBLIOTEKARSKIE WIZYTY W TYGODNIU BIBLIOTEK

Wizyta bibliotekarzy z powiatu łęczyńskiego, 12.05.16 r. Dzień Bibliotekarza, ChBP 13.05.16 r.

WIZYTA BIBLIOTEKARZY POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO W POWIECIE WŁODAWSKIM

12 maja w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek 2016 przebiegającym pod hasłem "Biblioteka inspiruje" powiat włodawski odwiedziły bibliotekarki z powiatu łęczyńskiego. W programie wyjazdu studyjnego uwzględniono zwiedzanie obiektów bibliotecznych zmodernizowanych w ostatnich latach: Bibliotekę Inspiracji – Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyrykach (2016), Książnicę Pana Jana w Wytycznie – filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie (2015) oraz SMO (Słowo-Muzyka-Obraz) – Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie (2012). Pilotkami wycieczki były: Jadwiga Marczewska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej oraz Joanna Chapska – instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W książnicy włodawskiej Gości przywitał dyrektor Jacek Żurawski. Z historią biblioteki, jej nową misją i wizją zapoznała z-ca dyrektora ds. merytorycznych Małgorzata Zińczuk. Przewodnikami po poszczególnych agendach i tajemniczo brzmiących zakamarkach Słowa, Muzyki i Obrazu były: Edyta Pietrzak – kierownik Działu Regionalnego, Beata Wulczyńska – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej.

Czy biblioteki powiatu włodawskiego mogły zainspirować koleżanki powiatu łęczyńskiego? Sądząc po wypowiedziach zwiedzających – sądzimy... , że TAK!

Miłym akcentem wizyty była wymiana nie tylko doświadczeń bibliotekarskich, ale też publikacji książkowych i promocyjnych. Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej przekazała do Działu Regionalnego MBP we Włodawie: "Studia Łęczyńskie" t. 1, "Studia Łęczyńskie" t. 2-3, "Powiat łęczyński. Rejon żółkiewski. Przewodnik turystyczny". Wszystkie uczestniczki bibliotekarskiego wyjazdu studyjnego do Włodawy otrzymały pakiet promocyjny MBP – Laureata Ogólnopolskiego Konkursu "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich 2014” oraz folder Starostwa Powiatowego we Włodawie „Trzy Polesia”, a także.... adres dobrej lodziarni we Włodawie.

BIBLIOTEKARZE WŁODAWSCY – BIBLIOTEKARZOM CHEŁMSKIM

Dzień Bibliotekarza, ChBP 13.05.16 r.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to również świętowanie Dnia Bibliotekarza. Jedna z takich uroczystości w regionie lubelskim, pod hasłem „Czytam, bo lubię”, odbyła się 13 maja 2016 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Honorowymi gośćmi chełmskich bibliotekarzy byli m.in.: Dyrektor Wydziału Kultury UM Chełm Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, Przewodniczący Rady Miasta Chełm Zygmunt Gardziński, Joanna Pawluk ze Starostwa Powiatowego w Chełmie, z-ca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie Grzegorz Figiel oraz pisarz Marcin Wroński. Włodawskie środowisko bibliotekarskie reprezentowały: Małgorzata Zińczuk – z-ca dyrektora ds. merytorycznych (przewodnicząca koła SBP przy MBP we Włodawie, sekretarz Międzypowiatowego Oddziału SBP w Chełmie), przekazując na ręce dyrektora ChBP Roberta Chełmickiego życzenia okolicznościowe dla wszystkich bibliotekarzy powiatu chełmskiego oraz Ewa Szewczyk – specjalista ds. administracyjno-finansowych, obdarowująca kwiatami koleżanki i kolegów bibliotekarzy za pośrednictwem przewodniczącej Zarządu Międzypowiatowego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Chełmie – Urszuli Ogrodniczuk.

Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania rocznej działalności chełmskiej biblioteki, nagrodzenia najlepszych Czytelników i pracowników ChBP. Swój talent muzyczny zaprezentowali Czytelnicy, wyłonieni w specjalnym castingu – 10-letnia perkusistka Aleksandra Bednarek z Dorohuska, wokalista Krystian Nowakowski i Barbara Nowakowska, która wszystkich zachwyciła własną interpretacją pieśni łemkowskich. Czyż BIBLIOTEKA nie INSPIRUJE?!

Serdecznie dziękujemy Chełmskim Bibliotekarzom za zaproszenie na pasjonujące i inspirujące (również nas) wydarzenie.

Włodawski Dzień Bibliotekarza, że względu na napięty kalendarz innych wydarzeń czytelniczych, świętować będziemy w równie miłej atmosferze, ale JUŻ w CZERWCU.

Małgorzata Zińczuk

WIZYTA BIBLIOTEKARZY POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO W POWIECIE WŁODAWSKIM