O Systemie Analizy Orzeczeń Sądowych w BPG Hańsk

W poniedziałek 30 maja Klub Kobiet przy bibliotece w Hańsku gościł Krzysztofa Kowalika z Sieci Obywatelskiej Watchdog, który przekonywał do znajomości prawa.

BPG Hańsk, 30.05.16 r., Sieć obywatelska Watchdog

K. Kowalik opowiedział gdzie szukać informacji o prawie, w jakich sprawach możesz je wykorzystać i jak sprawdzać w Internecie dostępne źródła, w tym System Analizy Orzeczeń Sądowych, który pomaga szybciej i łatwiej dotrzeć do wyroków.

Spotkanie zorganizowane było w ramach promowania Systemu Analizy Orzeczeń Sądowych, który gromadzi orzecznictwo sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Izby Odwoławczej i Sądu Najwyższego w jednym miejscu. Umożliwia wyszukiwanie i analizowanie orzeczeń, np.: według przywoływanych ustaw. System jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W 2015 roku w SAOS pojawiło się 45 116 orzeczeń. Wśród nich może być sprawa, która ciebie dotyczy.

Orzecznictwo daje wiedzę o prawie, która pomaga w wielu sytuacjach życiowych. Pokazuje sposób rozumienia prawa. Zawiera opis konkretnych sytuacji. Sądy wypełniają prawo treścią. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego masz prawo, szukać argumentów i dyskutować, przetestuj SAOS.

SAOS przygotowany został przez Uniwersytet Warszawski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego), Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Akces Lab i Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wioletta Wójtowicz-Wicińska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy O Systemie Analizy Orzeczeń Sądowych w BPG Hańsk