W środę (5.10.2016) w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który funkcjonuje przy Zakładzie Karnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

DKK ZK, 05.10.16 r.

Członkowie klubu zapoznali się z sylwetką i twórczością Marcina Wrońskiego. To jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów kryminalnych, który próbował swoich sił w różnych formach i gatunkach literackich. Największą jednak popularność cieszy się jego cykl kryminałów, jak sam określa, retro z lubelskim komisarzem przedwojennej policji Zygmuntem „Zygą” Maciejewskim. Na serię ma się składać dziesięć części, z czego do tej pory ukazało się osiem: „Morderstwo pod cenzurą”, (2007), „Kino Venus” (2008), „A na imię jej będzie Aniela” (2011), „Skrzydlata trumna” (2012), „Pogrom w przyszły wtorek” (2013), „Haiti” (2014), „Kwestia krwi” (2014) oraz „Portret wisielca” (2016).

Choć akcja powieści rozgrywa się przede wszystkim w okresie dwudziestolecia międzywojennego, autor stosując zabieg retrospekcji ukazuje także lata II wojny światowej i okresu powojennego.

Członkowie klubu przyjemnie spędzili czas rozmawiając autorze, jego książkach i dawnym Lublinie. Zostali oni również włączeni do grona czytelników nasze biblioteki i zachęceni wcześniejszą dyskusją wypożyczyli powieści z serii o komisarzu Maciejewskim, które omówimy podczas kolejnego spotkania.

Dyskusyjny Klub Książki będzie spotykał się co miesiąc, w pierwszą środę miesiąca w godzinach 10.00 – 11.30. Opiekunami grupy są: Monika Urbańska-Nazaruk – instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego i Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej.

Tematyka dzisiejszego spotkania nie była przypadkowa, ponieważ w listopadzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim, na które już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników i użytkowników naszej biblioteki.

Monika Urbańska-Nazaruk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Sylwetka i twórczość lubelskiego pisarza kryminałów retro Marcina Wrońskiego tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki