„Czytać każdy może…”

27 października b.r. przedstawicielki naszej biblioteki miały okazję gościć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach, gdzie wzięły udział w konferencji dla bibliotekarzy i nauczycieli powiatu włodawskiego p.t. „Czytać każdy może… Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży” zorganizowanej przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włodawie.

GBP Wyryki, konferencja, 27.10.16 r.

Konferencja składała się z trzech bloków programowych poświęconych rozwijaniu kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, upowszechnianiu czytelnictwa w przestrzeni Biblioteki Inspiracji w Wyrykach oraz przykładom dobrych praktyk w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Licznie przybyli nauczyciele, pedagodzy i bibliotekarze mieli okazję wysłuchać wielu interesujących wystąpień, m.in. Emilii Kwiecień i Justyny Torbicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włodawie (na temat wpływu procesu czytania na funkcjonowanie dzieci), Ewy Noga ze Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klauza („Pedagogika zabawą a czytanie”), Hanny Czelej, dyrektora Biblioteki Inspiracji (na temat organizacji przestrzeni bibliotecznej), Marty Wiatrowskiej z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie (omówienie wyników badań czytelnictwa młodzieży gimnazjalnej - a uczennica tej szkoły, Julia Markiewicz, opowiedziała o swoich pasjach czytelniczych), Heleny Kobus z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie (nauczanie czytania metodą Ireny Majchrzak), Bogusławy Górskiej – koordynatora lokalnego kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” (wartości czytania dzieciom od najwcześniejszych lat) oraz Haliny Karpiuk z Zespołu Szkół nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie (Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla Dzieci i Młodzieży jako forma upowszechniania czytelnictwa wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych).

Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie reprezentowały na Konferencji Ewa Kurkowska i Monika Urbańska-Nazaruk – Instruktorki d.s. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego oraz Beata Wulczyńska – Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji i Małgorzata Topolska – bibliotekarz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Na prośbę organizatorów konferencji przygotowano prezentację zbiorów z zasobów MBP nt. „Pokonujemy trudności w czytaniu. Materiały pomocnicze dla nauczycieli i rodziców”, a M. Topolska przedstawiła zebranym stosowaną z wielkim powodzeniem w Oddziale dla Dzieci metodę pracy z młodym czytelnikiem - teatrzyk „Kamishibai”.

Pomysł zorganizowania konferencji na temat rozwijania kompetencji i upowszechniania czytelnictwa uczestnicy - zawodowo związani z szeroko pojętą pracą z młodym czytelnikiem - zgodnie uznali za  znakomity i godny kontynuacji. Gratulujemy Organizatorom!

Beata Wulczyńska

(zdjęcia nr 4, 5 i 6 pochodzą ze zbiorów GBP Wyryki)

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy „Czytać każdy może…”