Historia naszych wschodnich sąsiadów – Ukraina

Wczoraj (wtorek 8.11.16 r.) w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Wyjątkowo liczna grupa Klubowiczek powiększyła się o kolejne dwie Panie.

DKK dla dorosłych, 08.11.16 r.

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjemnej atmosferze, chociaż główny temat dyskusji był trudny, a mianowicie dotyczył historii Ukrainy, Ukraińców i ludzi innych narodowości zamieszkujących tamte tereny na przestrzeni wieków począwszy od średniowiecza aż do czasów współczesnych.

Inspiracją do poruszenia tego drażliwego dla nas, ludzi mieszkających na granicy z Ukrainą tematu, był obejrzany wcześniej (24.10.16 r., seans w kinie WDK) wspólnie film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

„Wołyń” to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. Wspólnie z główną bohaterką, Zosią Głowacką, śledziłyśmy toczące się wypadki, zapoczątkowane wybuchem II wojny światowej. Treść filmu uruchomiła w pamięci Klubowiczek wiele wspomnień związanych z tamtym okresem a dotyczących ich dalszych krewnych, znajomych, czy wprost historii poznanych z literatury czy filmu.

DKK dla dorosłych, 08.11.16 r.

Drugą część spotkania poświęciłyśmy na dyskusję dotyczącą filmu i dziejów rodziny Beksińskich.

Podjęłyśmy też decyzję, że będziemy spotykać się nie o 16.30 jak do tej pory tylko ze względu na porę roku o godz. 16.00.
Następne spotkanie 13 grudnia.

Opiekun Klubu
Ewa Krukowska