W środę (11.01.2017) miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który funkcjonuje przy Zakładzie Karnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Tematem spotkania była postać noblistki Swietłany Aleksijewicz – białoruskiej pisarki i dziennikarki, której ulubioną formą jest powieść zbiorowa.

DKK ZK, 11.01.17 r.

Po krótkim omówieniu jej życiorysu i tytułów książkowych (m. in. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” /1983/, „Ostatni świadkowie” /1991/, „Cynkowi chłopcy” /1989/, „Czasy secondhand” /2013/), obejrzeliśmy rozmowę z autorką przeprowadzoną przez Filipa Łobodzińskiego. Pozycją wokół której potoczyła się dalsza dyskusja była książka „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” /1997/. Wstrząsające relacje sprowokowały do przemyśleń na temat roli i pozycji człowieka we współczesnym świecie – jego siły z zarazem nieporadności w obliczu tego, co sam tworzy. Niejednokrotnie Panowie odnosili fragmenty reportażu do własnych wspomnień związanych z awarią elektrowni oraz wiedzy zdobytej za pośrednictwem innych pozycji i filmów dokumentalnych.

Środowe spotkanie było też okazją do poznania naszych literackich zainteresowań i zaproponowania tematów na kolejne dyskusje. Członkowie DKK przy ZK otrzymali dwa pakiety książek - pierwszy sfinansowany ze środków Instytutu Książki oraz drugi przekazany w imieniu Pani Ewy Krukowskiej, stanowiący prezent od członkiń DKK dla Dorosłych działającego przy MBP. Idealny upominek na zimowe dni!

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Oratorium noblistki – styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Zakładzie Karnym