We wtorek (20 czerwca 2017 r.) w naszej bibliotece gościliśmy Piotra Milewskiego – pisarza, fotografa i wędrowca, autora książek: "Japońskie dzienniki. Zapiski z roku Królika i roku Konia" oraz "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej". Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który funkcjonuje przy Zakładzie Karnym i Miejskiej Bibliotece publicznej we Włodawie.

Spotkanie z Piotrem Milewskim, 20.06.17 r.

Piotr Milewski urodził się w Chełmie, wychował w Opolu. Studiował w wielu miejscach , bo m.in.: w Poznaniu, Wiedniu, Filadelfii, Sapporo czy Otaru. Mieszkał dziewięć lat w Japonii. Współpracuje z wieloma czasopismami polskimi i japońskimi oraz prasą polonijną.

"Japońskie dzienniki. Zapiski z roku Królika i roku Konia" – jak sam tytuł wskazuje to zapiski z podróży po Japonii, którą autor odwiedził w trakcie najbardziej wymagającej pory roku, bo pory deszczowej podróżując autostopem i często nocując pod gołym niebem. To podróż podczas, której poznał wielu niezwykłych ludzi, spędził trzy tygodnie w klasztorze jako adept zen, poznawał kulturę i zwyczaje oraz próbował zrozumieć mieszkających tam ludzi.

"Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej" – autor zabiera czytelnika w podróż w czasie, przedstawiając skomplikowaną historię budowy kolei transsyberyjskiej oraz ukazuje obraz współczesnej Rosji, współpasażerów w pociągu czy napotkanych ludzi. Zwiedza kilka syberyjskich miast, jezioro Bajkał. Stara się zrozumieć ducha Rosji, jej mały fragment.

Na spotkaniu gościliśmy czytelników i sympatyków biblioteki oraz Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Gości przywitała Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kultury. Rozmowę z autorem przeprowadziło dwóch członków z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Zakładzie Karnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Panowie zadali szereg ciekawych pytań dotyczących podróży koleją transsyberyjską i spotkanych podczas niej ludzi. Jednak najbardziej interesujący okazał się temat Japonii, jej kultury religii, historii oraz zwyczajów. Pan Piotr obszernie i z wielką pasją odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Była to dla słuchaczy niezwykła podróż ilustrowana zdjęciami autora. Pytany o plany kolejnych podróży powiedział , iż odwiedził Islandię i jest w trakcie pisania o niej książki, która ukaże się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Natomiast celem jego kolejnej ‘’wędrówki’’ będzie Sri Lanka.

Na koniec spotkania autor podpisał wszystkim zainteresowanym książki. Pamiątkowe upominki przekazane przez Burmistrza Miasta Włodawy wręczył pisarzowi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jacek Żurawski.

DKK

Spotkanie sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Monika Urbańska-Nazaruk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć