Bibliotekarze znad Wisły we Włodawie nad Bugiem

W czwartek 29 czerwca powiat włodawski odwiedziła grupa bibliotekarek z powiatu puławskiego. Głównym obiektem zainteresowania były zmodernizowane w ostatnich latach placówki biblioteczne. W drodze do włodawskiej książnicy grupa odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie i jej Filię Biblioteczną – Książnicę Pana Jana w Wytycznie.

Wizyta w bibliotece, bibliotekarze z powaitu puławskiego, 29 czerwca 2017 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, jak przystało na placówkę realizującą projektową idę multimedialną SMO (Słowo-Muzyka-Obraz), gości powitały w przeddzień muzycznego wieczorku muzycznego próbne dźwięki piosenek Bułata Okudżawy oraz obrazy XII Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Łęczna 2016 oczekujące instalacji wystawienniczej i wernisażu 6 lipca.

Z historią Biblioteki, zbiorami i aktualnymi wskaźnikami czytelniczymi, realizowanymi projektami oraz animacyjną ofertą edukacyjno-kulturalną zapoznała Małgorzata Zińczuk - z-ca dyrektora ds. merytorycznych. Po poszczególnych agendach bibliotecznych oprowadziły: kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji – Beata Wulczyńska, kierownik Działu Regionalnego – Edyta Pietrzak, kustosz Oddziału dla Dzieci – Joanna Orzeszko oraz specjalista ds. animacji kulturalnej – Urszula Panasiuk.

Program wizyty obejmował też zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytkowych obiektów Włodawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od miejsca wymienianego codziennie w południe w Programie I Polskiego Radia – wodowskazu na Bugu. Kolejnymi przystankami były: Muzeum – Zespół Synagogalny, Kościół pw. Św. Ludwika, Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Czworobok i zegar słoneczny, wg którego staraliśmy się ustalić godzinę zakończenia wycieczki. Spacer włodawskim Szlakiem Trzech Kultur komentarzem historyczno-turystycznym opatrzył towarzyszący nam Prezes włodawskiego oddziału PTTK – Mieczysław Tokarski.

Jak przystało na bibliotekarzy zwieńczeniem wizyty była wymiana publikacji regionalnych. Goście z powiatu puławskiego znad Buga nad Wisłę powieźli pakiety promocyjne Miejskiej Biblioteki Publicznej – Laureata Ogólnopolskiego Konkursu ‘’Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich 2014’’, mini-przewodniki po Włodawie przekazane przez Urząd Miejski oraz egzemplarze kwartalnika społeczno-kulturalnego Wschód przekazane przez Starostwo Powiatowe. Zbiory włodawskiego Działu Regionalnego wzbogaciły się o 10 publikacji (książkowych i folderowych) i 3 zestawy pocztówkowe przekazane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Końskowoli.

Wielce zadowolona z wizyty we Włodawie puławska brać bibliotekarska (świadczyły o tym uśmiechy i miłe słowa; nie ma powodów by nie zawierzyć) udała się w kolejny zakątek powiatu włodawskiego na szlaku bibliotekarskim, do Biblioteki Inspiracji – Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach.

Dziękujemy koleżankom z powiatu puławskiego za miłą wizytę, bogatą w inspirującą wymianę doświadczeń bibliotekarskich i... oczekujemy powrotu na Ziemię Włodawską. Zapraszamy też bibliotekarzy i bibliotekarki z innych powiatów Lubelszczyzny i dalszych regionów Polski.

Oferujemy intrygującą lekcję biblioteczną, gwarantujemy miłe niespodzianki. We Włodawie czeka Was też wiele atrakcji animowanych przez naszych przyjaciół i partnerów organizacyjnych – Włodawski Dom Kultury i Muzeum. Zespół Synagogalny; w najbliższym czasie XXV Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem (17-20 lipca), XVIII Festiwal Trzech Kultur (21-24 września). Nas też tam spotkacie, na stoisku kiermaszowym „Złotóweczkę za książeczkę” tak wzbogacisz biblioteczkę.

Do zobaczenia na bibliotekarskim szlaku powiatu włodawskiego.

Małgorzata Zińczuk

Fot. M. Zińczuk, E. Pietrzak

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Bibliotekarze znad Wisły we Włodawie nad Bugiem