Nowy dyskusyjny rok w DKK działającym przy Zakładzie Karnym we Włodawie rozpoczęliśmy (17.01.2018 r.) reportersko - od rozmowy na temat książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej pod tytułem „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość". Jest to pozycja, która zdecydowanie obala europejskie wyobrażenie o prześladowaniach ciemnoskórych, brutalnych morderstwach i palonych krzyżach prowadzonych przez tę organizację na przestrzeni wielu dekad.

dkk ksiazka 0117

Dziś członkowie KKK dbają w swojej propagandzie o to, aby być postrzegani jak dobrze wychowani, kulturalni, sympatyczni i ciepli ludzie, stawiający jako wzorowy styl życia tradycyjną chrześcijańską rodzinę. Jak opisuje ich autorka, nie walczą z czarnymi, ale podkreślają „wyjątkowość" białej rasy, bo „Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały". Używają języka miłości, po to by uczyć pogardy i nienawiści. Trudny, i skomplikowany w swojej wielowątkowości temat wzbudził wśród Klubowiczów wymianę zdań popartą przemyślanymi argumentami oraz... silnymi emocjami. Rozmowa na temat tej pozycji kontynuowana będzie podczas kolejnego spotkania.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Czy tu faktycznie mieszka miłość? - rozmowy o reportażu Katarzyny Surmiak-Domańskiej w Zakładzie Karnym we Włodawie