"Globalnie w bibliotekach" w MBP Włodawa

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie wzięła udział w programie „Globalnie w bibliotekach" realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

gwb 01

W środę, 30 maja 2018 r., uczestnicy Klubu Emeryt :) pl, wzięli udział w dyskusji inspirowanej wykładem TEDx Chimamandy Ngozi Adichie „Niebezpieczeństwo jednej historii" na temat stereotypów i ich oddziaływania.
Klubowicze rozmawiali o krzywdzącej roli stereotypów i ich wpływie na postrzeganie świata. Odpowiadając na pytania zawarte w karcie dyskusyjnej, poruszyli zagadnienie utrwalonych w opinii publicznej schematów dotyczących przedstawicieli różnych grup społecznych. Poruszyli problem niebezpieczeństwa „jednej historii", która stanowi źródło jednostronnych, a co za tym zazwyczaj idzie, niesprawiedliwych ocen.
Ponadto uczestnicy obejrzeli wystawę składającą się z plakatów edukacyjnych dotyczących pomocy humanitarnej.
Spotkanie prowadził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski.

Sobotnie (26.05.2018 r.) spotkanie dziecięco-młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało tematowi pomocy humanitarnej.
Biorąc udział w warsztacie „Woja, pokój – co to takiego?" uczestnicy mieli możliwość porozmawiać o trudnych wydarzeniach, o których przypadkiem słyszą w mediach lub w rozmowach dorosłych.
Dzięki przeglądowi książek (Grzegorz Gortat „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo", Rafał Witek „Chłopiec z Lampedusy", Jarosław Mikołajewski „Wędrówka Nabu", Renata Piątkowska „Wszystkie moje mamy" i „Hebanowe serce", Ewa Nowak „Kot, który zgubił dom", Szymon Sławiński „Mały powstaniec", Andrzej Grabowski „Wojna na Pięknym Brzegu") dotyczących problemu wojny oraz jej szeroko rozumianych skutków słuchacze mieli okazję wczuć się w rolę dotkniętych następstwami konfliktów zbrojnych ludzi.
Uczestnicy spotkania, kolorując plakat edukacyjny „Wojny i katastrofy naturalne to nie tylko obrazki w telewizji", żywo dyskutowali o treściach omawianych podczas zajęć.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa plakatów edukacyjnych dotyczących pomocy humanitarnej.
Spotkanie poprowadziła opiekunka DKK, kustosz Joanna Orzeszko, pracownik Oddziału dla Dzieci.

W czwartek, 7 czerwca, w zajęciach dotyczących pomocy humanitarnej wzięli udział uczniowie kl. III „b" (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie) pod opieką pani Małgorzaty Drob.
Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali o kryzysach humanitarnych (wojna, katastrofy naturalne). Zapoznali się z książkami „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo" Grzegorza Gortata, „Hebanowe serce" Renaty Piątkowskiej i „Zaklęcie na „w" Michała Rusinka oraz obejrzeli filmy: „To dotyczy 50 milionów dzieci na świecie" „Woda - Kampania Wodna PAH".
Dzieci rozmawiały o tym, jak wyobrażają wojnę oraz o emocjach jakie niesie ze sobą ciągłe zagrożenie życia i zdrowia, a podczas zabaw warsztatowych kolorowały plakat edukacyjny oraz układały puzzle przedstawiające różne części świata żywo dyskutując o tych zakątkach kuli ziemskiej, gdzie aktualnie trwają konflikty zbrojne. Pomocą w zabawie z układankami służył globus.
Ponadto uczestnicy dowiedzieli się o wielu akcjach przeprowadzanych przez Polską Akcję Humanitarną, zasadach niesienia pomocy oraz sposobach zapobiegania skutkom katastrof naturalnych zarówno o zasięgu lokalnym, jak i globalnym.
Sami uczniowie już wcześniej brali udział w akcjach humanitarnych na rzecz powodzian i hospicjum, w akcji zbierania bandaży dla Afryki oraz gromadzenia korków.
Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały wystawę plakatów poświęconych PAH.
Spotkanie poprowadziła Małgorzata Topolska, pracownik Oddziału dla Dzieci, obsługa fotograficzna: Ewa Ligiencka.

Edyta Pietrzak
/na podstawie informacji od prowadzących spotkania/

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań:

Klub Emeryt:) pl (30.05.2018 r.)

Dziecięco-młodzieżowy Dyskusyjny Klubu Książki (26.05.2018 r.)

Kl. III "b" Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie (07.06.2018 r.)

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy "Globalnie w bibliotekach" w MBP Włodawa