W drogę - Wizyty Studyjne LABIB

Podsumowanie wizyty studyjnej w Zamościu w ramach programu LABIB. Refleksje p. Wioletty Wójtowicz-Wicińskiej z BPG Hańsk.

Projekt LABiB

W dniach 17-18 października 2013 r. odbyłam wizytę studyjną do Zamościa celem nawiązania kontaktu, podejrzenia pracy jednej z Latarniczek Polski Cyfrowej p. Barbary Kolbus, która prowadzi zajęcia dla osób 50+, aby natchnąć się i zainspirować do dalszej pracy w moim środowisku z osobami starszymi.

W pierwszym dniu wizyty „podglądałam” pracowników Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu im. K. Makuszyńskiego, którego misją jest: „Poprzez realizację pasji i uzdolnień do wszechstronnego rozwoju osobowości”. Zapoznałam się z formami pracy jakie prowadzą. Pracują w małych 12-osobowych zespołach i dużo chętnych dzieci. Słynni wychowankowie MDK: Beata Ścibakówna – aktorka, Dariusz Tokarzewski – członek zespołu VOX, Marek Grechuta – wokalista. Miałam okazję porozmawiać z pracownikami, wymienić się doświadczeniami oraz polecić nasze zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury. Moją uwagę zwróciły projekty realizowane przez MDK „Jesteśmy sobie potrzebni” realizowany wspólnie z Domem Dziecka oraz Uniwersytetem III Wieku w Zamościu oraz „Generacje - Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, który może stanowić dobra praktykę. Wieczorem rozmawiałam z członkami Stowarzyszenia „Projekt-Europa”, którzy pragną poprzez swoje działania ukazać całemu światu Zamość i Roztocze, takimi jakie są, czyli miejscami idealnymi do odpoczynku, tworzenia, życia…

W drugim dniu wizyty miałam okazje porozmawiać z p. Kolbus oraz osobami 50+, którzy uczęszczali na jej zajęcia wprowadzające w cyfrowy świat. Od początku roku przeszkoliła około 300 osób. Zadałam jej pytania jak rekrutowała ludzi, co jej sprawiło największą trudność? Co jest najbardziej problematyczne dla uczestników zajęć? Oto odpowiedzi:
1. Co jest problematycznie dla uczestników?
Odp.: Aby być zrozumianym na zajęciach trzeba dobierać odpowiednio język do grupy, fachowy język wręcz nie jest wskazany, trzeba używać wielu porównań i odniesień do życia realnego.
2. Co jest dla nich interesujące?
Odp.: Możliwości Internetu, czyli m. in. możliwość wysyłania maili, sprawdzania rozkładu mzk, wyszukiwania tel. do lekarzy, planowanie podróży, wyszukiwanie sanatoriów, kwater w atrakcyjnych miejscach, zwiedzanie wirtualne muzeów itd.
Sami uczestnicy zajęć podkreślali, że nie mogą zostać w tyle za młodymi. Trzeba uczyć się przez całe życie. Podkreślali chęć wyjścia z domu, pokonania samotności. Największą barierą do pokonania był lęk czy podołam, czy potrafię.
Następnym punktem wyjazdu był udział w Konferencji „Aktywni 50+ w nowoczesnym świecie” zorganizowanej przez Latarnika Polski Cyfrowej p. Kolbus, Stowarzyszenie „Projekt-Europa” oraz MDK Zamość. Ciekawi prelegenci jak Marzena Haponiuk z Instytutu Obywatelskiego z referatem „Aktywni 50+ na rynku pracy” czy Martyna Obarska z Laboratorium ee na temat „Nowe technologie – moda czy konieczność” – po wystąpieniu otrzymała gromkie brawa od publiczności a potem odpowiadała na pytania i udzielała porad dotyczących smartfonów, tabletów czy innych urządzeń.

Wizytę studyjną uważam za udaną, potrzebną. Znam odpowiedz jak napisać Lokalny Plan Działania edukacji cyfrowej osób 50+ w swoim środowisku. Drogie koleżanki i Koledzy bibliotekarze „W Drogę” po Inspiracje.

Wioletta Wójtowicz-Wicińska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy W drogę - Wizyty Studyjne LABIB