Angielski dla seniorów - lekcja siódma

LESSON 7
TOPIC: Plurals

Angielski dla seniorów

Na ostatnich zajęciach (5 i 7 listopada 2013 r.) powtórzyliśmy zeszłotygodniową lekcję. Poznaliśmy też pierwsze trzy zasady tworzenia liczby mnogiej.
Pierwsza zasada przez dodanie do rzeczowników końcówki -s.
Druga zasada przy rzeczownikach zakończonych na dźwięk „syczący” tj. -ch, -sh, -s oraz -x końcówki -es. Tę regułę stosujemy również w wypadku rzeczowników zakończonych na samogłoskę -o.
Trzecia zasada stosowana jest przy rzeczownikach zakończonych na -y poprzedzonych spółgłoską. W takich przypadkach -y przechodzi w -i oraz dodajemy końcówkę -es (przy rzeczownikach zakończonych na -y poprzedzonych samogłoską stosujemy zasadę pierwszą dodając tylko końcówkę -s). Oczywiście nie obyło się bez wyjątków obecnych również w angielskiej gramatyce.

W domu mamy utrwalić poznane zasady oraz nowe słówka, bo w następnym tygodniu dalsze zmagania z liczbą mnogą i kolejne zasady przed nami.

Olga Puś

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań w naszej galerii:
Grupa "Tuesday"
Grupa "Thursday"