Czworo chełmskich artystów, Beata Kozak, Ewa Joachimowicz, Andrzej Symoniuk i Bogdan Borysiewicz, prezentuje swoje fotografie w Galerii Na Poddaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie na wystawie KRAJ OBRAZ BUG. W piątek, 11 października 2019 r., włodawska publiczność miała okazję poznać ich osobiście.

DSC0065

Przybyłych gości powitał, wprowadzając w tematykę spotkania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie pan Jacek Żurawski, a spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Artyści opowiedzieli o swoich pasjach, przygodzie z fotografią, ulubionych tematach. Podziękowali osobom, które wsparły ich projekt zarówno finansowo jak i organizacyjnie.
Zgromadzeni na spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć przepiękne fotografie, porozmawiać osobiście z artystami, a także zapoznać się z ich biogramami (cytowane poniżej) udostępnionymi na wystawie.

DSC0018

Pani Beata Kozak – mieszkanka Chełma, z wykształcenia inżynier. Z zamiłowania i pasji podróżniczka, malarka, fotograf.
Zajmuje się fotografią krajobrazową, teatralną, reportażową. Szczególnie bliska jej sercu jest wschodnia część Polski. Ciągle rozwija tę pasjonującą sztukę, jaką jest fotografia – chce dostrzec to, czego inni nie widzą.
„Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego, w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym, jak widzimy”.
TRYPTYKI pani Beaty Kozak „Ku światłu”, „Droga życia”, „Przestrzeń myśli zagubionych”.

Ze sztuką pani Beaty Kozak mieliśmy już okazję się spotkać w naszej bibliotece – jej prace prezentowane były na zbiorowych wystawach artystów ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, a w kwietniu 2017 roku na indywidualnej wystawie – właśnie tutaj, w Galerii Na Poddaszu – mogliśmy podziwiać jej malarstwo na szkle.

DSC0026

Pani Ewa Joachimowicz – członkini Autorskiej Pracowni Fotografii w Galerii Atelier w Chełmie oraz grupy „Alternatywa” w Chełmskim Domu Kultury, absolwentka kursu Fototechnik.
Fotografia jest jej pasją i nową drogą w życiu. Przez obiektyw odkrywa świat na nowo, skupia się na pięknie. „Kiedy obiektyw mam przed sobą jestem tu i teraz” mówi. To zgodne z założeniami psychoterapii Gestalt.
Z wykształcenia jest psychoterapeutą, prowadzi również warsztaty rozwoju osobistego w gabinecie Nako oraz zajęcia z arteterapii w domu dziecka w Chełmie.
Bardzo lubi podróżować.
TRYPTYKI pani Ewy Joachimowicz „Lustro czasu”, „Nadbużańskie niebo”, „Moc ziemi przodków – Uhrusk”.

DSC0027

Pan Andrzej Symoniuk – miłośnik dobrego kina, fotograf. Jego ulubioną formą jest fotografia reportażowa i dokumentalna.
W swoich zdjęciach pozwala na swobodne przenikanie się własnego świata i dziejących się wokół historii, skupia się na nastroju, świetle i kompozycji – bardzo istotnych składnikach zdjęć obrazujących relacje, których jest świadkiem.
TRYPTYKI pana Andrzeja Symoniuka „… wędruję po ścieżkach, po dróżkach, szlakiem, polem, lasem… trafią się świątynie zapomniane”, „Marzenia są jak poduchy mgły o poranku, po pewnym czasie zabiera je podmuch wiatru”, „Najważniejsze miejsca na świecie są czyichś myślach, modlitwach, sercu”.

DSC0022

Pan Bogdan Borysiewicz – z wykształcenia prawnik. Obecnie emeryt. Pasjonat fotografii, malarstwa, historii oraz turystyki krajoznawczej. Z Lubelszczyzną związany poprzez urodzenie, zamieszkanie i fascynację jej pięknem. W swoich fotografiach bardzo często utrwala krajobrazy naszego województwa, głównie rejonów nadbużańskich, a także urodę i zabytki Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
TRYPTYKI pana Bogdana Borysiewicza „Spokój duszy i ciała”, „Boskie stworzenie”, Bóg i Jego Bug”.

Wystawa KRAJ OBRAZ BUG prezentowana od 24 września w Galerii Na Poddaszu będzie czynna do 20 października 2019 r.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. M. Topolska