"Drogi Pamiętniku..." - kwietniowe spotkanie młodzieżowego DKK

Sobotnie spotkanie (26 kwietnia) odbyło się w kameralnym, uszczuplonym składzie. Jednak ochota do rozmowy przybyłych klubowiczów była równie silna co zwykle. Tradycyjnie już, nie mogliśmy się „nagadać” Uśmiech

Kwietniowe dyskusje o książkach tym razem skupiły się wokół pamiętników. Porozmawialiśmy o rodzajach tej ciekawej formy literackiej, a także jej znaczeniu historycznym. Pamiętniki są bezcennym źródłem wiedzy o nieznanych faktach z życia np. sławnych ludzi. Pisanie pamiętnika to także nauka ubierania w słowa swoich przemyśleń. Jest to trening w formułowaniu wypowiedzi. W końcu, prowadzenie dziennika działa odstresowująco na piszącego Uśmiech Przelewając na papier emocje możemy poukładać myśli, wyciszyć się i „na chłodno” przeanalizować sytuacje, w których uczestniczyliśmy.

Porównaliśmy różnice pomiędzy pamiętnikami sprzed lat i tymi współczesnymi, tzw. blogami.

Wymieniliśmy nasze doświadczenia wynikające z prowadzenia pamiętnika tradycyjnego. Sekretnika, który przeznaczony jest tylko dla oczu swego autora. Jak się okazuje, nasze tajemnice skrywane w pamiętniku to często łakomy kąsek dla młodszego rodzeństwa Puszcza oczko Klubowiczki przyznały się do stosowania szyfrów i kodów chroniących szczególnie tajemniczych wpisów Uśmiech

Przyjrzeliśmy się też publikacjom dostępnym w w bibliotece, wydanym w formie pamiętnika. Były to m.in.: Pamiętnik grzecznego psa (W. Cesarz, K. Terechowicz), Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki. (M. Budzyńska), Pamiętnik nastolatki (B. Andrzejczuk), Cierpienia młodego wampira (T. Collins), Tajne zapiski Wandy (D. Geisler), Dziennik zakręconej nastolatki (R. Opala), Dziennik cwaniaczka (J. Kinney). Mieliśmy też okazję przejrzeć nowy nabytek w ramach DKK Zeszyt z Aniołami (M. Madejak).

Ponadto klubowicze mieli okazję przejrzeć mój pamiętnik sprzed 23 lat... z wpisami szkolnych koleżanek, kolegów i bliskich mi osób.

Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez chociaż dwóch rundek kalamburów Śmiech O tej tradycji przypomniał nam nowy klubowicz Jakub. Odgadywaliśmy hasła z drugiej części książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy...” . A ponieważ czuliśmy się jak ryba w wodzie, nie mieliśmy much w nosie! Nikomu też nie musieliśmy ucierać nosa Puszcza oczko

Wszystkie hasła zostały odgadnięte! A my w radosnych nastrojach udaliśmy się do domów.

Dziękuję Wam za spotkanie. Do zobaczenia już niebawem Śmiech

Zdjęcia można zobaczyć w galerii on-line

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci "Drogi Pamiętniku..." - kwietniowe spotkanie młodzieżowego DKK