Czerwcowe dyskusje o poezji Nadbużańskiej Frazy

Klubowicze młodzieżowego DKK mieli okazję uczestniczyć w szczególnym spotkaniu. We wtorek, 17 czerwca wzięliśmy udział w comiesięcznych, warsztatowych spotkaniach zamkniętych, literackiej grupy poetyckiej Nadbużańska Fraza. Spotkanie z lokalnymi poetami swoją atrakcyjnością przysporzyło nam nowych klubowiczów Uśmiech Dołączyli do nas dzisiaj Ola, Dominika i Arkadiusz. Witamy Uśmiech

Nasi wspaniali poeci w osobach Terasa Ciodyk, Aldon Dzięcioł, Zofia Iwaniuk, Czesława Michańska oraz Władysława Wójcik opowiedzieli klubowiczom o swojej twórczości. Ochoczo też przeczytali własne wiersze, komentując okoliczności ich powstania. Na pytanie jednej z klubowiczek, Oliwii „Jak państwo tworzycie wiersze?”, poeci opisali proces twórczy oraz towarzyszące temu emocje. Każdy z twórców podkreślał rolę weny twórczej, która niekiedy sama „niesie pióro”. Zapytani o inspiracje, poeci wymieniali różne aspekty z życia, np. inspiracją dla pani Czesławy Michańskiej może być artykuł w gazecie, fragment zasłyszanej na chodniku rozmowy, ale także przyroda. Pani Teresa Ciodyk, autorka m.in. wiersza Stara chata wyróżnionego w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim U progu Kresów „Władysław Bełza poeta zapomnianego patriotyzmu” Chełm, 2014 r., czerpie natchnienie głównie z przyrody. Inspiruje Ją także rodzina, miłość ale i dramat...jak mówi poetka:Pisanie jest dla mnie psychoterapią. Jest formą oczyszczenia.

Również pisarz, Aldon Dzięcioł wyznał, iż natchnienie czerpie z obserwacji przyrody. Lubi pisać teksty, wiersze patriotyczne skupiając się głównie na swojej małej ojczyźnie-Polesiu. Rzeźbiarka i poetka, Władysława Wójcik podkreślała, jak ważna jest w życiu pasja, która jeśli się ją pielęgnuje daje wiele radości w codzienności. Zachęcała klubowiczów do odkrywania hobby, tudzież ciągłego rozwijania już posiadanej pasji. Natomiast poetka Zofia Iwaniuk powiedziała „Wiersze mi się piszą”. I tej lekkości życzymy naszym poetom na dalszej literackiej drodze Uśmiech

Poeci bardzo ciekawie opowiadali o swojej bogatej twórczości. Klubowicze mieli okazję przejrzeć książki wydane indywidualnie bądź zbiorowo w formie tomików wierszy. Zobaczyliśmy m.in.: Drzewem być Czesławy Michańskiej, I spotkałam życie Zofii Iwaniuk, Włodawskie poezje sercem pisane, do książki której wstęp napisała Teresa Ciodyk, Polesie: moja mała ojczyzna, czy Przemyślenia bez mydlenia Aldona Dzięcioła, a także Skarbczyk poleski: wiersze wydanie zbiorowe. Zobaczyliśmy również najnowszy owoc pracy twórczej naszych poetów Poleskie bajanie. Tomik wierszy dla dzieci.

Miłym akcentem spotkania było wystąpienie Edyty Pietrzak, kierownika Działu Regionalnego, która przeczytała swój bajkowy wiersz „Wróżki”. Utwór, podobnie jak wszystkie zaprezentowane dziś dzieła spotkał się z aplauzem i ogromną sympatią klubowiczów Uśmiech

W podziękowaniu za tak miłe przyjęcie podarowaliśmy poetom różowe zakładki z logo DKK oraz pakiety promocyjne Polska Pięknieje. 7 cudów Funduszy Europejskich.

Spotkanie klubowiczów DKK dokończyliśmy w Oddziale dla Dzieci. W drugiej części dyskusji skupiliśmy się na twórczości własnej. Klubowicze ochoczo przystąpili do ćwiczenia: wiersz połówkowy. Każdy otrzymał fragment utworu „Jutro popłyniemy” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zadaniem uczestników było dokończenie „uciętych” wersów. Poprzez to ćwiczenie dowiedzieliśmy się, jak niewiele, bo zaledwie kilka wyrazów potrzeba, by obudzić naszą wyobraźnię i stworzyć ciekawy wiersz Uśmiech Udało się to także najmłodszej uczestniczce dzisiejszych zajęć, Oli z klasy „0”. Poniżej można przeczytać efekty pracy klubowiczów.

Dziękuję Wam za to interesujące spotkanie Uśmiech

Do zobaczenia po udanych, pełnych słońca wakacjach Śmiech

Kolejne spotkanie Nadbużańskiej Frazy odbędzie się 15 lipca, tradycyjnie w Dziale Regionalnym.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii on-line

Joanna Orzeszko

Aleksandra Bobruk, kl.IV „a”, SP nr 2

Jutro wyjadę

jeszcze dalej niż Marcin

pokłonimy się królowi

odkryjemy nowe przygody

nowe gwiazdy obok srebrnego Księżyca

popłyniemy daleko, daleko za morze

jak najdalej, najdalej od zła

Starym borom powiemy „cześć”

nowe ptaki znajdziemy i zaśpiewamy z nimi

posłuchamy, jak kot zacznie miauczeć

zielone serce bije zbyt głośno, w zielonym lesie

Ola Grabowska, kl. 0, MP Integracyjne

Jutro jutro

jeszcze dalej, niż jeszcze dalej

pokłonimy się

odkryjemy nowe

nowe ryby znajdziemy,

nowe gwiazdy

popłyniemy daleko

jak najdalej

Starym borom

nowe ptaki znajdziemy i

posłuchamy

zielone serce, nic

Asia Grabowska, kl. IV „c”, SP nr 2

Jutro pojedziemy

jeszcze dalej niż na koniec świata

pokłonimy się nowym wyzwaniom

odkryjemy nowe możliwości

nowe ryby znajdziemy w stawie

nowe gwiazdy na niebie świecić będą

popłyniemy daleko wpław rzeki

jak najdalej od smutku i łez

Starym borom opowiemy wspomnienia z przeszłości

nowe ptaki znajdziemy i odgadniemy ich gatunki

posłuchamy, jak śpiewają

zielone serce oddamy przyrodzie

Rozalia Kapelko, kl. V „b”, SP nr 2

jeszcze dalej niż rano

pokłonimy się radości

odkryjemy nowe lądy

nowe ryby znajdziemy w stawie

nowe gwiazdy rozbłysły w tafli

popłyniemy daleko w morze

jak najdalej od lądu

Starym borom gniazdka potrzeba

i tam nowe ptaki znajdziemy,

posłuchamy, jak śpiewają w gałązkach

zielone serce bije z radością.

Julia Kólesza, kl. V „b”, SP nr 2

Jutro, czy pojutrze

jeszcze dalej niż zwykle

pokłonimy się nowemu światu