Wrześniowe dyskusje o książkach w młodzieżowym DKK

Pierwsze powakacyjne spotkanie młodzieżowego DKK odbyło się w sobotę, 13 września w Oddziale dla Dzieci MBP we Włodawie.

Tematem wrześniowego spotkania była lektura wakacyjna. Klubowicze chętnie sięgają po książki podczas letniego wypoczynku. Mają wtedy czas, by przeczytać wszystkie części serii z przygodami ulubionych bohaterów. Kasia, nowa członkini klubu opowiedziała nam o serii „Kroniki Archeo”. Autorka cyklu, Agnieszka Stelmaszyk łączy pełną zwrotów akcji fabułę powieści przygodowej z elementami dydaktyki. Czytelnik z każdej części dowiaduje się faktów o miejscu akcji, jego geografii i historii, ciekawostek o roślinności tam występującej i bytujących zwierzętach. Bardzo ciekawym dodatkiem są ramki informacyjne zawarte w każdym niemal rozdziale. Dowiadujemy się z nich kim byli np. James Cook, Astrid Lindgren. Ponadto warto zwrócić uwagę na piękną szatę graficzną. Autorem ilustracji jest Jacek Pasternak. Z kolei druga klubowiczka, Asia przybliżyła nam problematykę „Serii niefortunnych zdarzeń”. Cykl trzynastu tomów autorstwa Daniela Handlera, ps. Lemony Snicket, to dosłownie seria niefortunnych zdarzeń, których doświadcza pewne rodzeństwo. Autor na początku każdego tomu uprzedza czytelnika, że historia, którą opisał nie będzie miała szczęśliwego zakończenia...i że odradza jej czytanie. Jest to lektura specyficzna i zapewne nie dla każdego młodego czytelnika. Nieszczęście goni tutaj nieszczęście, fatum wisi nad głównymi bohaterami, którzy nie są przeciętnymi dziećmi. Dzięki sprytowi uda im się pokonać niejedną przeszkodę, zanim pojawią się następne. Droga dzieci jest ciernista, ale spotykają one wiele osób, dzięki którym nadzieja powraca. Warto poznać tych młodych i zdolnych tropicieli przygód. Pani Beata opowiedziała nam o swoich wakacyjnych preferencjach. W letnie dni powraca między innymi do przygód Tomasza, bohatera serii „Pan samochodzik”. To jest klasyk, lektura, która odpręża i relaksuje, bawi i uczy! Są to książki przygodowe. Pełne podróży, skarbów i charakterystycznych dla "Pana Samochodzika" tajników historii. Autorem jest Zbigniew Nienacki, autor wielu powieści dla młodzieży.

Po owocnej dyskusji o letnich lekturach, tradycyjnie już otworzyliśmy książkę „Co to znaczy” Grzegorza Kasdepke. Kilka rundek kalamburów i jesteśmy bogatsi o znajomość znaczenia kilku przysłów. Najmłodsza klubowiczka Ola, pokazała nam Słoną cenę, Skakać na jednej nodze, Świecić oczami. Nowa klubowiczka, Kasia grała Pierwsze skrzypce, i Nie przeciągała struny Puszcza oczko

Odgadliśmy również inne przysłowia: Bać się własnego cienia, Szukać dziury w całym, Zawrócić komuś w głowie, Leżeć do góry brzuchem, Zostać na lodzie.

Ustaliliśmy również, iż spotkania klubu będą odbywały się w drugą sobotę miesiąca. Kolejne odbędzie się 11 października. Zapraszamy serdecznie do dyskusji o książkach.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej galerii on-line

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Wrześniowe dyskusje o książkach w młodzieżowym DKK