"Mam przyjaciela... marynarza" - biblioteczne spotkania z pasją

Grono przyjaciół najmłodszych użytkowników biblioteki zasilił kolejny, oddany swojej pracy Włodawianin. We wtorek, 25 listopada odwiedził nas Sylwester Zimnicki, marynarz, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, Starszy Mechanik, obecnie pracujący na statku Ocean Tay, w firmie Atlantic Offshore.

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Na spotkanie z naszym wyjątkowym gościem przyszły dwie grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, kl. 0 „b” z wychowawczynią, panią Renatą Kostrzewską oraz Ewą Puchacz, kl. III „a” pod opieką pań Bożeny Raczyńskiej i Beaty Wyrzykowskiej - Telepko, opiekunem biblioteki szkolnej.

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji programu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2.

Jednym z zadań wyżej wymienionego programu, jest poznanie ciekawych zawodów na podstawie serii Mądra Mysz, książek dla dzieci i młodzieży pt. „Mam przyjaciela...”.

Wstępem do rozmów o zawodzie dzisiejszego gościa, było głośne przeczytanie przez trzecioklasistów książki z wyżej wspomnianej serii, pt. Mam przyjaciela marynarza. Dowiedzieliśmy się z tej opowieści wielu ciekawych rzeczy, które później objaśnił nam pan Sylwester Uśmiech

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Marynarz cierpliwie odpowiadał na wszystkie nurtujące nas pytania, a wśród nich były: Dlaczego został Pan marynarzem? Jakie są stopnie zawodowe w marynarce? Czym zajmuje się Pan na statku? (nasz marynarz nadzoruje pracę maszynowni, jest tam najważniejszą osobą) Czy to prawda, że dziewczyny/kobiety na pokładzie statku przynoszą pecha? (na szczęście nasz gość zniwelował tę plotkę. Możemy spokojnie wchodzić na pokłady statków) Czy spotkał Pan kiedyś prawdziwych piratów? Czy marynarzom dokucza choroba morska? Czy widział Pan kiedyś rekina/delfina/ośmiornicę? (owszem, wszystkie te zwierzęta widział pan Sylwester, wspomniał również o groźnych i pięknych orkach, które miał okazję obserwować w naturalnym środowisku) Czy przeżył Pan straszny sztorm i jak wysokie fale wówczas były na morzu? (pan Sylwek przeżył wiele sztormów, wiele fal było baaaardzo wysokich) Jaka była najniebezpieczniejsza przygoda morska? Jaki kraj najbardziej się Panu podobał? Czy na statku jest kuchnia? Jaka jest Pana ulubiona potrawa? … i wiele wiele innych ciekawych zagadnień, na które odpowiedzi już znamy Uśmiech

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Jedna odpowiedź szczególnie przypadła do gustu nam, bibliotekarzom. Na statku, gdzie aktualnie pracuje pan Sylwek, znajduje się biblioteka, z której można korzystać do woli i wypożyczać książki podczas rejsów Uśmiech

Usłyszeliśmy dzisiaj wiele barwnych historii, które przeżył nasz gość podczas 10 lat pływania na rożnych rodzajach statków. Według Książeczki Żeglarskiej (podstawowego dokumentu każdego marynarza) pływał na wielu typach statków, poznał więc pracę na holowniku, kontenerowcu, frachtowcu, „rorowcu”, a także na okręcie wojennym, gdzie odbywał praktykę zawodową. A także wielu innych jednostkach pływających.

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Na koniec zobaczyliśmy zdjęcie i filmik z obecnego miejsca pracy naszego gościa. Ciągle rozbudowywana platforma wiertnicza (w okolicach Szkocji) zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania.

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Natomiast fragment nagrania „spokojnego morza” z pokładu statku, przyprawił niektórych z nas o rozkołysane nogi Uśmiech

Podczas spotkania z marynarzem towarzyszyły nam książki tematyczne. Dzieci obejrzały publikacje dotyczące morza, roślin i zwierząt występujących w tym środowisku, statków, piratów, a także podróży i geografii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nowości zakupione w ramach Priorytetu 2, które już można wypożyczać w Oddziale dla dzieci MBP we Włodawie.

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Dziękujemy za sympatyczne spotkanie pełne ciekawych opowieści z życia marynarza. Teraz wiemy znacznie więcej o tym niezwykłym zawodzie!

Spotkanie z marynarzem, 25.11.14 r.

Życzymy pomyślnych wiatrów i bezpiecznych rejsów !!!

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej galerii on-line
fot. Edyta Pietrzak, Beata Wyrzykowska-Telepko

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci "Mam przyjaciela... marynarza" - biblioteczne spotkania z pasją