Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w progach MBP we Włodawie. W czwartek, 27 listopada mieliśmy ogromną przyjemność gościć panią Beatę Ostrowicką, autorkę książek dla dzieci i młodzieży.

Gospodarzem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży przy MBP we Włodawie. Dzisiejszy dzień był podwójnie wyjątkowy. Poznaliśmy wspaniałą pisarkę, a nastąpiło to w pierwszą rocznicę założenia naszego klubu. Dokładnie rok temu liczne grono klubowiczów spotkało się naszej bibliotece i zawiązaliśmy nasz młodzieżowy DKK. Od tamtej pory nie możemy nagadać się o książkach Puszcza oczko

Wielu miłośników dobrej literatury przyszło na spotkanie z pisarką. Wśród nich liczną reprezentację stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, kl. I „b” wraz z panią Bożeną Raczyńską, kl. V „a” z wychowawczynią, panią Eweliną Komaszewską oraz aktyw biblioteczny pod opieką pani Beaty Wyrzykowskiej-Telepko. Szkołę Podstawową nr 3 we Włodawie reprezentowała kl. VI „b” wraz z wychowawczynią panią Anną Szczepkowską-Kirszner. Publiczne Gimnazjum nr 2 we Włodawie reprezentował aktyw czytelniczy przybyły z panią Anną Mućką, opiekunem biblioteki szkolnej.

Mimo różnic wiekowych dzielących przybyłą młodzież, spotkanie z pisarką należy do bardzo udanych. Pani Beata Ostrowicka postarała się, by każdy uczestnik wydarzenia dowiedział się ciekawych informacji o Jej twórczości, a także o poszczególnych etapach powstawania książki. Pani Beata pokazała nam duży arkusz zadrukowanego papieru...okazało się, że jest to książka jeszcze przed pocięciem! Następnie zobaczyliśmy okładkę i wklejkę przed złożeniem tych elementów w książkę.

Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia autorki. Wiemy, czym inspiruje się przy kreowaniu postaci, jak wygląda proces twórczy, jakie są autorytety literackie naszego gościa. Znamy też tytuły ulubionych książek, ale przede wszystkim poznaliśmy niezwykle pogodną i otwartą na ludzi i świat osobę Uśmiech

Autorka chętnie dzieliła się z nami swoimi pomysłami na „chwilowe problemy z weną”. Młodzież wyznała pani Beacie, że podczas pisania dłuższych historii nadchodzi moment zniechęcenia, wątpliwości, czy kreowany świat jest ciekawy. Jedną z wielu rad doświadczonej pisarki jest w takiej sytuacji analiza postaci, stworzenie lub rozbudowanie kompletnego charakteru głównego bohatera i postaci towarzyszących.

Nasz sympatyczny gość miał prośbę do publiczności. Niewątpliwie był to jeden z bardziej emocjonujących momentów spotkania Uśmiech Pani Beata poprosiła, byśmy zaproponowali imię dla małej maskotki, podarku od fana pisarki. Zapomnieliśmy zapytać, która z propozycji przypadła autorce do gustu... Może Włochatek? A może Frędzel, Pędzel...czy jednak Kędziorek?

Pisarka wyznała nam, że przygotowując się do pracy nad „Eliksirem przygód” natknęła się na XVII wieczne zagadki! Quiz okazał się bardzo ciekawy, a język epoki zabawny i nie zawsze zrozumiały. Jednak wspólnymi siłami odgadliśmy wszystkie łamigłówki. Coś dla chętnych Uśmiech

Są trzy laski w jednej lidze,

Czwartą z kropką przy nich widzę,

Piąta w górze przekreślona,

Szósta przy niej w krąg toczona,

Tam się wije wąż misterny,

Przy nim miesiąc niezupełny...

(Zygmunt Gloger Encyklopedia Staropolska)

Pani Beata nie kryła wzruszenia, gdy jedna z dorosłych fanek obecnych na spotkaniu wyraziła swoje uznanie dla twórczości pisarki. Książeczki dla najmłodszych są bardzo pomocne rodzicom w rozwiązywaniu „wielkich spraw małych ludzi”. Podobnie jest z lekturą dla nastolatków. Rzeczywistość literacka w młodzieżowych książkach pani Beaty, pomaga dorosłym zrozumieć świat pełen zawirowań, z którymi co dnia mierzą się nastolatkowie.

Na zakończenie spotkania autorka złożyła autografy na okolicznościowej zakładce przygotowanej specjalnie na tę okazję. Czytelnicy otrzymali także pamiątkowe wpisy w swoich książkach, również biblioteczne egzemplarze zostały podpisane przez autorkę.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie, było nam niezmiernie miło gościć tak sympatyczną i pogodną osobę.

Pani Beato, zapraszamy do Włodawy jak najczęściej!

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii on-line

Projekt plakatu, zaproszenia, zakładki- przygotowała Ula Panasiuk

Fot. Edyta Pietrzak

Joanna Orzeszko

Spotkanie z Beatą Ostrowicką, 27.11.14 r.

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Beata Ostrowicka na pierwszych urodzinach młodzieżowego DKK we włodawskiej bibliotece