Wizyta uczniów Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy

W piątek, 5 grudnia odwiedzili nas uczniowie wszystkich trzech klas Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy, którzy pod opieką wychowawców Natalii Kossyk, Marii Hulewskiej-Kołtun oraz Mirosława Makaruka przyszli porozmawiać z nami o książkach.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji programu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2.

Przybyła licznie młodzież wysłuchała oferty konkursowej, jaką aktualnie proponujemy użytkownikom naszej biblioteki. O Festiwalu Twórczości Dziecięcej opowiedziała Joanna Orzeszko, kustosz MBP we Włodawie. XV edycja konkursu przebiega pod hasłem Włodawskie historie bohaterów literackich”. Podczas spotkania omówiliśmy z młodzieżą zagadnienia regulaminu Festiwalu. Przyjrzeliśmy się również publikacjom oraz audiobookom zakupionym w ramach Priorytetu 2. Nasi goście opowiedzieli o czytanych ostatnio książkach, ich ekranizacjach, a także o ulubionych bohaterach literackich. Podczas przeglądu książek zakupionych w ramach Priorytetu 2 zwróciliśmy szczególną uwagę na pomoce naukowe w postaci słowników (Słownik frazeologiczny PWN, Wielki Słownik etymologiczny języka polskiego) poradników (Jak pisać. Szkoła podstawowa. Gimnazjum, Poradnik dla maturzystów Jak analizować i interpretować epikę?), dzięki którym praca z tekstem (np. w kategorii literackiej Festiwalu Uśmiech) może być ułatwiona. Pełna lista książek dostępna jest w Oddziale dla Dzieci MBP we Włodawie, jak również w partnerskiej bibliotece szkolnej Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy we Włodawie.

Natomiast o drugim konkursie i zasadach w nim uczestnictwa opowiedziała Beata Wulczyńska, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji MBP we Włodawie. Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla młodzieży, w XII edycji przebiega pod hasłem Zagadki kryminalne Agaty Christie.

Prezentacja o Agacie Christie przybliżyła młodzieży wiedzę o życiu i twórczości pisarki. Komentarz o konkursowych książkach (Noc w bibliotece, Śmierć na Nilu, 12 prac Herkulesa) nakreślił przyszłym uczestnikom literackiego współzawodnictwa, czego można spodziewać się po wspomnianej lekturze.

Podczas tej wizyty zaproponowaliśmy naszym gościom seans filmowy na bibliotecznym ekranie Uśmiech Młodzież wybrała film „W pierścieniu ognia”. Po przeszło dwu godzinnej projekcji, pełni seansowych emocji pożegnaliśmy się z uczniami, którzy obiecali kontynuować odwiedziny biblioteki.

Dziękujemy za miłą wizytę i zapraszamy w biblioteczne progi!

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii on-line

fot. Joanna Orzeszko

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Wizyta uczniów Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy