Ferie zimowe w bibliotece

Tegoroczne ferie zimowe przebiegały pod hasłem „I Koziołek, mądra głowa, przybył do nas z Pacanowa”. Drugi tydzień wypoczynku dzieci spędziły w towarzystwie Koziołka Matołka, w którego rolę wcieliła się Bogusława Górska - wieloletni pedagog i lokalny lider ogólnopolskiej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Każdego dnia Koziołek Matołek witał maluchy w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej i przedstawiał bogatą ofertę animacji zabawy. Znalazło się w niej wiele propozycji gier integracyjnych, zajęć muzyczno-ruchowych, konkursów. Ogromną radość sprawiały dzieciom zabawy animacyjne z chustą Klanzy. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć promocji czytelnictwa wśród młodego pokolenia, dlatego też czytano bajki.

Zarówno te młodsze dzieci, jak i te nieco starsze znalazły swoje eldorado we włodawskiej książnicy, o czym codziennie świadczyła ich liczna obecność. Z pewnością odzwierciedleniem opinii dzieci tegorocznych ferii będzie myśl Jorge Luisa Borgesa „zawsze wyobrażałem sobie raj jako jakiś rodzaj biblioteki”. Każdego dnia emitowane były fragmenty filmów o Koziołku Matołku, przybliżające twórczość Kornela Makuszyńskiego. Można było też spełnić się twórczo w czasie zajęć plastycznych, nauce tańca Gangnam Style oraz muzycznym karaoke. W ofercie atrakcji na spędzenie czasu wolnego w bibliotece znalazła się nie tylko zabawa, ale również nauka. Ferie zimowe miały też charakter profilaktyczny. Podczas środowej wizyty włodawscy policjanci przypomnieli dzieciom i ich opiekunom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zachowania podczas kontaktu ze zwierzęciem. W przyswojeniu wiedzy i postaw bezpiecznych postaw pomógł dzieciom policyjny pies patrolowy Zaki. Ogromną przyjemnością były warsztaty kulinarne na wzór Koziołka Matołka kucharza okrętowego. Nawet maluchy mogły poznać tajemnice sztuki kulinarnej oraz uczestniczyć w przygotowywaniu słodkich gofrów i pop-cornu. Niewątpliwie wszyscy obecni byli zachwyceni wspaniałą zabawą, wyjątkowym zapachem i wytwornym smakiem łakoci.
Dzieci za obecność i aktywne uczestnictwo w zajęciach zostały nagrodzone dyplomami od Koziołka Matołka, książkami, bajkami multimedialnymi i innymi upominkami. Tegoroczne ferie zimowe, zasięgnąwszy opinii najmłodszych, uznajemy za udane i bardzo radosne.

Marta Ładak

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Ferie zimowe w bibliotece