W poniedziałkowy poranek, 5 czerwca odwiedziły nas dzieci z grupy Dzwoneczki, z Miejskiego Przedszkola nr 1 we Włodawie. Milusińscy wraz z wychowawczynią, panią Kamilą Dominiczak przyszli do Oddziału dla Dzieci, by wyruszyć w niezwykłą, czytelniczą podróż po świecie emocji :)

Oddział dla Dzieci, w centrum na małym, niebieskim krzesełku siedzi prowadząca (J. Orzeszko) i czyta książkę pokazując ilustracje siedzącym przed nią dzieciom. Dzieci siedzą na pluszowych misiach, część grupy siedzi dookoła białego stołu w kształcie fortepianu. W tle, za prowadzącą wisi biała tablica magnetyczna, na której przyczepione są kolorowe motylki. Dookoła są niskie, białe regały z kolorowymi książeczkami dla dzieci.

Spotkanie rozpoczęliśmy w Galerii na Piętrze, gdzie 6-latki obejrzały pokonkursową wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w XXIII edycji Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej pt. „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krrokodyla daj mi, luby! W 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry”.

Galeria na Piętrze. Grupa dzieci ogląda kolorowe rysunki eksponowane w antyramach naściennych w holu przed windą. W tle za prowadzącą (J. Orzeszko) znajdują się stalowe drzwi windy, po prawej stronie widać fragmenty dekoracji w postaci wysokich wież zamkowych. Wieże stoją na tle ozdobnej ściany z szarej cegły. Na środku ściany wisi płaski, czarny telewizor. Pod telewizorem stoi szafka rtv w kolorze jasnego drewna.

Bohaterowie bajki „Sam i Watson przeganiają gniew” szybko skradli serca moich gości. Wszyscy wsłuchaliśmy się w opowieść o trudnej emocji, jaką jest gniew. Wspólnie poszukaliśmy powodów istnienia tego silnego uczucia. Poznaliśmy sposoby radzenia sobie w chwilach, kiedy złość i gniew odbierają nam kontrolę nad naszym zachowaniem. W końcu, przećwiczyliśmy techniki relaksacyjne przeganiające gniew :)

Oddział dla Dzieci. Przed siedzącą (tyłem do aparatu) prowadzącą (J. Orzeszko) siedzi zasłuchana w opowieść grupa dzieci. Prowadząca pokazuje dzieciom ilustracje czytanej książeczki. W tle za dziećmi stoją wysokie regały z książkami. Dzieci siedzą na pluszowych misiach (siedziskach) oraz wkoło białego stołu w kształcie fortepianu.

Dzwoneczki chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach w radzeniu sobie z emocjami. Temat podjęty podczas tej wizyty nie został wyczerpany, rozmowom nie było końca. Jednak moi sympatyczni goście wiedzą, że na wyciągnięcie rączki mają dostęp do wspaniałych książek, które pomogą oswoić lęki i niepokoje. Bo jak pamiętamy, strach ma wielkie oczy! Ale jeśli poznamy „wroga” czyli dowiemy się więcej na temat przedmiotu naszych lęków i obaw, zaskakująco szybko okiełznamy to, co wzbudza naszą nerwowość.

Oddział dla Dzieci. Cały kadr wypełniony dziećmi, które z zamkniętymi oczami relaksują się. W domyśle, dzieci słuchają opowieści prowadzącej (J. Orzeszko). Dzieci wygodnie siedzą i leżą na kanapie w kształcie fortepianu, na pluszowych siedziskach i na szarej wykładzinie.

Dziękując za to przemiłe spotkanie życzę Wam wspaniałych wakacji pełnych słońca i uśmiechu oraz wielu pięknych przygód!
Do zobaczenia w bibliotece :)

Fot. K. Dominiczak, E. Pietrzak

Joanna Orzeszko