Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. 9 września 2023 r. w bibliotecznym ogródku spotkali się przedstawiciele władz, instytucji, placówek oświatowo-wychowawczych, artyści, członkowie bibliotecznych kubów, dzieci, młodzież, emeryci, mieszkańcy Włodawy i okolic – innymi słowy – przyjaciele biblioteki – aby czytać wspólnie wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Zdjecie zbiorowe. Grupa ludzi stoi w namiocie, za nimi baner z napisem Narodowe Czytanie.

Spotkanie otworzyła, witając zaproszonych lektorów i zgromadzoną publiczność, pani Dorota Redde-Sawczuk, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Z prawej strony kobieta mówiąca do mikrofonu, z lewej publiczność siedząca na krzesłach.

Z prawej strony dwóch mężczyzn przebranych w historyczne stroje, po lewej publiczność siedząca na krzesłach.

W pierwszym czytaniu wystąpili (na zdjęciu od lewej strony) pan Tomasz Korzeniewski Wicestarosta Włodawski, pan Wiesław Holaczuk Zastępca Burmistrza Włodawy, pani Renata Holaczuk Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie i o. Marek Nowacki Proboszcz Parafii p.w. św Ludwika we Włodawie.

Grupa ludzi siedząca przy dwóch stolikach. Za nimi wisi baner - Narodowe Czytanie z inicjatywy Prezydenta RP we Włodawie. Jedna z osób czyta tekst do mikrofonu.

W drugim czytaniu wysłuchaliśmy pana Jarosława Pogonowskiego Dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Włodawie, pana Mariusza Szymańskiego Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Sobibór, pana Zbigniewa Paśnika Sekretarza Nadleśnictwa Włodawa i pana Lucjana Gąsiorowskiego Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Lokalnego Rady Miejskiej we Włodawie.

Trzeci fragment powieści odczytały pani Łucja Pamulska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie, pani Danuta Kloc Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie, pani Janina Klimczuk Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej we Włodawie i pani Monika Urbańska-Nazaruk pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Kolejny fragment powieści usłyszeliśmy w interpretacji pani Doroty Redde-Sawczuk Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, płk. Jacka Sankowskiego Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie i pani Ewy Krukowskiej pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

W ostatnim, piątym, czytaniu wystąpili chętni uczestnicy wydarzenia. Usłyszeliśmy fragment powieści w wykonaniu pani Teresy Kupracz i pana Eugeniusza Daniluka.

Dwoje ludzi siedzący przy stoliku. Jedna z osób czyta tekst do mikrofonu. Przed nimi wazon z chorągiwkam z napisem DKK.

Czytanie zostało uświetnione recitalem pieśni patriotycznych przygotowanych przez pana Marcina Obuchowskiego. Usłyszeliśmy utwory: „Jak to na wojence ładnie”, „Z dymem pożarów”, „Hej strzelcy wraz”, „Pieśń powstańców przy ognisku”, „Marsz zuchów” , „Pieśń powstańców 1863”, „W krwawem polu srebrne ptaszę” i „Ostatni mazur”.

Mężczyzna śpiewajacy do mikrofonu i grający na kibordzie.

Artyście w śpiewaniu ochoczo towarzyszyła publiczność.

Grupa ludzi siedząca na krzesłach i śpiewająca tekst z kartki.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się przejazdy bryczką po włodawskich ulicach,

Bryczka z parą koni. Na koźle mężczyna. W powozie kilkoro pasażerów.

malowanie twarzy,

Kobieta malująca dziecku motyla na twarzy. W tle dziecko z namalowanym pyszczkiem tygrysa na twarzy.

popcorn i wata cukrowa

Dzieci jedzące popcorn i watę cukrową.

oraz historyczna ekspozycja ze zbiorów Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej,

Ludzie oglądający ekspozycję. Na pierwszym planie mężczyzna w stroju historycznym.

Ludzie oglądajacy ekspozycję historyczną.

o której opowiedział Sekretarz Stowarzyszenia, pan Robert Tokarski.

Po lewej mężczyzna mówiący do mikrofonu. Po prawej publiczność siedząca na krzesłach.

Młodzi aktorzy z Teatru z Końca Polski przy Włodawskim Domu Kultury zadbali o promocję wydarzenia w przestrzeni miejskiej.

Dwie dziewczyny w strojach ludowych siedzące na ławce. Jedna z nich trzyma na kolanach koszyk z wiatraczkami dla dzieci.

Wydarzenie poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.

Dwie kobiety przemawiające do publiczności.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia:

Lokalny Patronat Honorowy: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.

Dokument patronatu honorowego Starosty Włodawskiego. Dokument patronatu honorowego Burmistrza Włodawy

Patronat Medialny: Radio Bon Ton i tygodniki „Nowy Tydzień”, „Super Tydzień”.

Współorganizatorzy i sponsorzy: Gmina Miejska Włodawa, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. we Włodawie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa, Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej, Włodawski Dom Kultury i Zarząd Powiatu we Włodawie.

Współpraca: pani Agnieszka Staniak tworząca baśniowe malunki na twarzach naszych milusińskich, pani Urszula Panasiuk autorka pająków stanowiących element scenografii, aktorzy z Teatru z Końca Polski, lektorzy i cudowna publiczność oraz pracownicy biblioteki, którzy przygotowali i zrealizowali wydarzenie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym facebookowym profilu.
Fot. Jacek Żurawski

Edyta Pietrzak