Zapraszamy na wernisaż prac Tomasza Jankowskiego "Tomek w krainie rysunku"

Szkoła Podstawowa nr 2 im Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie

zapraszają

na wernisaż prac Tomasza Jankowskiego

Tomek w krainie rysunku

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

wernisaż: 9 kwietnia 2015 r., godz. 10.00
Galeria Na Piętrze MBP Włodawa
ul Przechodnia 13
Zapraszamy!

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 09.04.15 r.

Nazywam się Tomasz Jankowski, 22 kwietnia tego roku skończę 12 lat. Jestem uczniem piątej klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 we Włodawie. Interesuje się motoryzacją, teatrem, lubię pływać i jeździć na rowerze. Inspiracją dla mnie jest natura i przyroda, którą chętnie obserwuję i którą najczęściej rysuję. Do rysowania od zawsze zachęcała mnie mama, która mówi, że już w wieku 3 lat rysowałem całe postacie ludzkie. Wtedy moje rysunki najczęściej przedstawiały rodzinę i dom. Rodzina bardzo mnie wspiera ale jest też pierwszym i bardzo ostrym krytykiem. Motywacją do rysowania już od zerówki przez całą szkołę podstawową były dla mnie również konkursy plastyczne, w których udawało mi się zdobywać nagrody, (dyplomy w załączeniu). Nagrody i wyróżnienia, które zdobywałem były dla mnie motywacją do rysowania, szczególnie w młodszym wieku. Teraz są już coraz mniej ważne choć przyjemnie jest, gdy ktoś doceni naszą pracę.

Jednak, tak naprawdę nieodparta chęć rysowania pojawiła się u mnie w 4 klasie, często kosztem nauki lub rezygnacji z innych zajęć np. gry na komputerze czy zabawy z kolegami. Wtedy właśnie poczułem potrzebę rysowania tego, czego nigdy wcześniej nie rysowałem, starałem się rysować lepiej i więcej. Głównym obiektem, który wtedy rysowałem były konie.

Prezentowana wystawa to prace przedstawiające przyrodę i naturę w krajobrazach, są to też prace z mojej wyobraźni, np. Świat dinozaurów. Niestety wielu zwierząt nie mam możliwości rysowania z natury, dlatego najczęściej inspiracją dla mnie są zdjęcia z książek lub internetu. Choć jest też praca, którą rysowałem z natury, pt. Moje akwarium. Prace wykonane są różnymi technikami plastycznymi: ołówkiem, węglem, kredkami pastelowymi i akwarelowymi, farbami akrylowymi i akwarelowymi. Często w jednej pracy łącze kilka technik chcąc uzyskać zamierzony efekt. Wiem, że mam duże braki i muszę popracować jeszcze nad technikami szczególnie malarskimi. Tworzenie barw poprzez łączenie ze sobą różnych kolorów jest ciągle dla mnie niełatwym zadaniem. Muszę popracować nad światłem, które sprawia, że obrazy wydają się dla mnie jakby bardziej realne. Moją ulubioną techniką plastyczną jest jak na razie ołówek, który często podbarwiam brązową kredką w celu uzyskania efektu sepi. Rysuję w wolnych chwilach, dla przyjemności, gdy czuję taką potrzebę. Wtedy najczęściej biorę ołówek i szukam inspiracji, nieraz mija godzina zanim zdecyduję się co narysuję. Gdy zaczynam rysować coś na siłę, wbrew sobie bo np. jest taka konieczność, najczęściej mi to nie wyjdzie i rzadko jestem zadowolony z takiej pracy. Moje prace nie powstają szybko, zdarza się, że mam w głowie jakiś obrazek, wiem co chcę narysować, a gdy zacznę nie mogę skończyć rysunku. Wtedy go zostawiam i wracam do niego za jakiś czas, nieraz bardzo długi i w końcowym efekcie powstaje obrazek całkowicie inny od wcześniejszego pomysłu. Prace na konkursy wykonuję nieraz nawet tydzień, ciągle coś dodaję lub poprawiam i zmieniam. Z niektórych jestem naprawdę zadowolony i czasami szkoda mi, że prace konkursowe nie są mi zwracane. Wiele prac na tej wystawie powstało specjalnie na nią i muszę przyznać, że gdybym miał więcej czasu pewnie były by one w końcowym efekcie inne.

Uwielbiam rysować, myślę, że szkicownik i ołówek już zawsze będą moim wyposażeniem przy różnych wyjazdach. Wiem, że chcę się rozwijać plastycznie, w najbliższym czasie będę próbował rysować pojazdy, budynki i technikę w różnych postaciach, gdyż jest to dla mnie wyzwanie. W planach mam też malowanie i rysowanie z natury, marzę aby namalować zachód słońca nad morzem obserwując go. Najprawdopodobniej to moje marzenie się spełni już w tegoroczne wakacje. W planach mam też stworzenie bloga, na którym będę umieszczał moje prace.

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Zapraszamy na wernisaż prac Tomasza Jankowskiego "Tomek w krainie rysunku"