W krainie rysunku Tomasza Jankowskiego

W czwartek, 9 kwietnia 2015 r., w Galerii „Na Piętrze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie obył się wernisaż prac Tomasza Jankowskiego „Tomek w krainie rysunku”.
Przybyłych gości powitał Jacek Żurawski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.
Spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu „Promocja młodych talentów”.
Tytuł wystawy nawiązuje do cyklu książek przyrodniczo-podróżniczych Alfreda Szklarskiego, których głównym bohaterem jest Tomek Wilmowski. Jak w książkach Alfreda Szklarskiego, tak również w pracach Tomka Jankowskiego dominuje temat niezwykłej i barwnej przyrody.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Tomasz Jankowski ma 12 lat, jest uczniem klasy V a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie. Jak sam napisał interesuje się motoryzacją i teatrem. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, którą maluje najczęściej. Często też uczestniczy w konkursach plastycznych, czego dowodem są liczne dyplomy dokumentujące jego udział i zwycięstwa w poszczególnych eliminacjach.
Prace Tomka wykonane są bardzo różnymi technikami, poczynając od węgla poprzez ołówek, kredki, aż po farby akrylowe i akwarelowe. Często też łączy kilka technik, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Tomek jest również aktywnym czytelnikiem naszej biblioteki. Należy także do bibliotecznej grupy teatralnej „Nadaktywni”.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Nasza biblioteka funkcjonuje pod hasłem Słowo – Muzyka – Obraz. Wernisaż prac Tomka był wspaniałą okazją, aby połączyć wszystkie elementy tego hasła. Muzykę mieliśmy przyjemność słyszeć w pierwszej części spotkania podczas której koleżanki i koledzy Tomka zaprezentowali przygotowane specjalnie na tę okazję artystyczne niespodzianki.

Jako pierwsi wystąpili członkowie Kółka Teatralnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2. Młodzież, pod kierunkiem Beaty Wyrzykowskiej-Telepko, bibliotekarza szkolnego, przygotowała 7 skeczy według napisanych przez siebie scenariuszy.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Kolejną artystyczną niespodziankę przygotowali uczniowie kl. 0 b, również ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod opieką Renaty Kostrzewskiej. Dzieci wykonały dwa tańce – „Przebudzenie wiosny” i „Powitanie wiosny”.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Trzecią niespodziankę stanowił występ dziewcząt z klasy Tomka, które pod artystyczną opieką Anny Galus zaśpiewały piosenkę „Wiosna kwiaty rozdaje”.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Zaraz po artystycznych dedykacjach nastąpiła część wydarzenia związana ze Słowem.

Namaluję kroplę deszczu
i promieni słońca blask
na rysunku też umieszczę
słony szum morskich fal.

Namaluję pieska taty,
akwariowych rybek tęczę,
bukiet kwiatów narysuję
i mamie go wręczę.

Krótki wierszyk Edyty Pietrzak związany z tematyką zamieszczonych na wystawie prac odczytała Joanna Orzeszko, kustosz Oddziału dla Dzieci MBP.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Tomasz Jankowski opowiedział o swoich inspiracjach, ulubionych tematach, technice wykonania prac i planach na najbliższą przyszłość.

Gratulacje młodemu artyście złożyli dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie Stanisław Leszuk, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego we Włodawie Agata Zakrzewska, pracownicy biblioteki, rodzice, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy Tomka.
Nie zabrakło też pytań od zaciekawionych talentem Tomka uczestników wernisażu.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Następnie nadszedł czas na Obraz. Uczestnicy z przyjemnością obejrzeli eksponowane na wystawie prace młodego artysty.
W Galerii "Na Piętrze" prezentujemy 32 prace Tomasza Jankowskiego. W gablotach natomiast odnajdziemy liczne dyplomy dokumentujące jego uczestnictwo w wielu konkursach plastycznych.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2015 r.

Tomasz Jankowski - Tomek w krainie rysunku - wernisaż 9,04,15 r.

Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy była Maria Pogonowska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Słodki poczęstunek ufundowali Małgorzata i Marek Jankowscy oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i realizację wydarzenia.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci W krainie rysunku Tomasza Jankowskiego