W środę, 6 grudnia 2023 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Haliną Pelc i prof. dr. hab. Feliksem Czyżewskim z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w ramach Bibliotecznych Spotkań Regionalnych, które w bieżącej edycji przebiegały pod hasłem „Dziedzictwo językowe Lubelszczyzny ukryte w słowach”.

Od lewej: mężczyzna i kobieta siedzą przy stole

Oficjalnego otwarcia wydarzenia, witając gości oraz przybliżając ideę spotkania, dokonała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk. Pani dyrektor przedstawiła również rys biograficzny prof. dr hab. Haliny Pelc – wymieniając osiągnięcia naukowe, główne kierunki badawcze oraz tytuły wybranych publikacji.

Kobieta mówi do mikrofonu. Przed nią siedzi publiczność.

Natomiast listę publikacji dotyczących Włodawy i najbliższych okolic, rys biograficzny i osiągnięcia Honorowego Obywatela Miasta Włodawy, prof. dr. hab. Feliksa Czyżewskiego, przedstawiła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego.

Kobieta mówi do mikrofonu. Przed nią siedzi publiczność na krzesłach.

Prof. dr hab. Feliks Czyżewski szczegółowo przedstawił część działalności naukowej pani profesor skupiając się na jej badaniach dotyczących gwar Lubelszczyzny oraz wielotomowym dziele, które powstało w wyniku wielu lat pracy badawczej - „Słowniku gwar Lubelszczyzny.
Ponadto zaprezentował publikacje, które zostały stworzone na bazie rozległych badań lokalnych odmian języka. Wśród przedstawionych wydawnictw, w których powstaniu uczestniczył pan profesor, są pozycje dostępne w Dziale Regionalnym MBP Włodawa: reprint „Iwanko : powieść Leona Kunickiego” oraz „Leon Kunicki pisarz Pobuża”.

W głębi stoi mężczyzna. Przed nim siedzi publiczność.

Prof. dr hab. Halina Pelc szczegółowo opowiedziała o pracach związanych z powstawaniem „Słownika gwar Lubelszczyzny”. Badaniach naukowych w terenie, rozmowach z przedstawicielami różnych gwar, utrwalaniach tekstów gwarowych, pracach związanych z powstawaniem map ilustrujących różnorodność określeń na terenie Lubelszczyzny oraz samej budowie publikacji. Dwanaście części wydawnictwa zawiera hasła pogrupowane w zależności od tematyki określonej tytułem tomu: I. Rolnictwo – Narzędzia rolnicze. Prace polowe. Zbiór i obróbka zbóż; II. Rolnictwo – Transport wiejski. Rośliny okopowe i paszowe. Gleby i rodzaje pól. Uprawa lnu i konopi. Zbiór siana; III. Świat zwierząt; IV. Sad i ogród warzywny. Budownictwo i przestrzeń podwórza; V. Świat roślin; VI. Pokarmy; VII. Odzież i obuwie. Przędzenie lnu i tkanie płótna; VIII. Człowiek i rodzina. Higiena i choroby. Meble, sprzęty i prace domowe; IX. Przestrzeń wsi. Ukształtowanie powierzchni. Życie społeczne i zawodowe; X. Obrzędowość i obyczajowość ludowa; XI. Meteorologia i astronomia. Czas. Kolory; XII. Czynności – Miary – Uczucia – Cechy i właściwości – Inne. Teksty gwarowe. Indeks haseł.

Kobieta stoi przed sceną. Z tyłu za nią widać ekran z prezentacją. Przed nią siedzi publiczność na krzesłach.

Wykładowi towarzyszyła prezentacja skupiająca się na określeniach używanych w najbliższej okolicy Włodawy. Każde ze słów zawiera informacje: wyraz hasłowy i jego znaczenie w postaci definicji realnoznaczeniowej, ilustracja – kolorowa fotografia desygnatu, konteksty występowania wyrazu, źródła, geografia wyrazu z mapą językową, zjawiska fleksyjne i odmiany fonetyczne, odwołania do synonimów i heteronimów.

Dzięki uprzejmości prof. dr hab. Haliny Pelc i prof. dr. hab. Feliksa Czyżewskiego „Słownik gwar Lubelszczyzny”  znajduje się w zbiorach MBP Włodawa i jest dostępny dla czytelników. Szczegóły dotyczące publikacji, jej zawartości, budowy i uczestników projektu można znaleźć na stronie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pani profesor przekazała do zbiorów biblioteki najnowszą swoją publikację „Dziedzictwo leksykalne wyznacznikiem tożsamości regionu lubelskiego" - monografia podsumowująca, a z rąk pana profesora otrzymaliśmy wydawnictwo „Flora i fitonimy na pograniczu polsko-ukraińskim”. Już wkrótce udostępnimy obie pozycje naszym czytelnikom.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i stowarzyszeń, młodzież z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, uczestnicy bibliotecznych klubów i kursów oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki - wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.

Publiczność siedząca na krzesłach

Zaciekawieni uczestnicy zadali wiele pytań dotyczących gwar Lubelszczyzny. Podali przykłady słów występujących w ich rodzinnych domach i różnorodności określeń jednego przedmiotu w miejscowościach często leżących nawet blisko siebie.

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński złożył wyrazy uznania prof. dr hab. Halinie Pelc i prof. dr. hab. Feliksowi Czyżewskiemu za prace nad badaniem i utrwalaniem gwar Lubelszczyzny stanowiące ważny element ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.
Publiczność siedząca przodem do sceny. Przed sceną przemawia mężczyzna

Dyrektor MBP Dorota Redde-Sawczuk podziękowała prelegentom za ciekawe spotkanie wyrażając nadzieję na dalszą współpracę.

Jedna kobieta wręcza drugiej bukiet kwiatów

Kobieta wręcza mężczyźnie bukiet kwiatów

Organizatorzy spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Gmina Miejska Włodawa i Powiat Włodawski, który również finansowo wsparł wydarzenie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację wydarzenia.

Fot. Joanna Orzeszko

Edyta Pietrzak

Publiczność przegladająca książki

Kobieta stojąca wśród siedzącej na krześle publiczności

Mężczyzna przemawiający do mikrofonu, przed nim siedzi publicność.

Dwie rozmawiajace kobiety

Trzy rozmawiające kobiety

Mężczyzna siedzący przy stole. Obok stoją trzy dziewczyny.