Wiosenne spotkania w młodzieżowym DKK

marzec kwiecień

21 marca 2015, 23 kwietnia 2015

Pierwsze z cyklu wiosennych spotkań DKK odbyło się 21 marca w MBP we Włodawie. Zajęcia przygotowała i poprowadziła Renata Torbicz, bibliotekarz Oddziału dla Dzieci. Tematem przewodnim marcowego spotkania były przygody Grega Heffley'a, bohatera serii „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney'a.

Każdy klubowicz przeczytał wybraną część z serii i przygotował jej recenzję. Dyskusje dotyczyły perypetii i najzabawniejszych przygód głównego bohatera. Problemy dnia codziennego, które dotykają Cwaniaczka nie są obce naszym klubowiczom. Treść podoba się nastolatkom ponieważ porusza tematy dla nich ważne i bezpośrednio ich dotyczące. Zabawnie opowiedziane historie z pomysłem na rozwiązanie trudnych dla młodego czytelnika spraw.

Podczas spotkania klubowicze rysowali swoich ulubionych bohaterów serii. Indywidualne wyobrażenie poszczególnych postaci przyniosło wiele radości przy próbach odgadnięcia bohaterów. Wiele emocji przyniosły zagadki przygotowane przez panią Renatę. Krzyżówki, rebusy, labirynty to jest to, co klubowicze lubią najbardziej Uśmiech Rozwiązywane indywidualnie, a następnie konfrontowane przy tablicy przyniosły wiele uśmiechu.

Choć zajęcia obfitowały w wiele atrakcji, młodzież wygospodarowała czas na kilka rundek kalamburów Uśmiech Wersja gry przyniesionej przez Olę bardzo przypadła do gustu stałym bywalcom klubu!

Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w naszej galerii on-line

Kwietniowe spotkanie DKK odbyło się w czwartek, 23 kwietnia. Tę szczególną datę postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób. Światowy Dzień Książki spędziliśmy w Domu Słów w Lublinie Uśmiech

W dawnej Izbie Drukarstwa przywitał nas pan Marek Słomianowski, który oprowadził nas po muzeum i ciekawie opowiedział historię tego miejsca i maszyn tutaj zgromadzonych. Młodym klubowiczom bardzo spodobała się architektura i „duch” wnętrz poszczególnych pracowni. Podziwialiśmy dawne matryce, przedwojenne czcionki, maszyny introligatorskie, rozmawialiśmy o technikach czerpania papieru.

Mieliśmy przyjemność w praktyce wypróbować dawne techniki drukarskie podczas warsztatów w pracowniach litografii i typografii.

Pracownia litografii dysponuje małoformatową prasą litograficzną wraz z kamieniami litograficznymi i szlifiernią. Pod kierunkiem pani Edyty Pietrzak, opiekuna pracowni, wykonaliśmy tą starą techniką odbitki litograficzne.

Natomiast w zecerni zgromadzono narzędzia służące do przygotowania matrycy drukarskiej: kaszty zecerskie, kroje pism, ornamenty, winkielaki, i wiele innych. W drukarni znajdują się maszyny drukarskie małego i dużego formatu, na których wykonuje się wyjątkowe afisze, druki akcydensowe, ulotki i foldery. Podczas warsztatów typograficznych, które poprowadził pan Robert Sawa, opiekun pracowni, nasi klubowicze wykonali pamiątkowe afisze. Praca przy dużej maszynie drukarskiej przyniosła wszystkim mnóstwo radości i satysfakcji, zwłaszcza, gdy naszym oczom ukazał się pierwszy plakat Śmiech I choć czcionki początkowo płatały nam figle dość szybko okiełznaliśmy ruchome elementy, ustawiając je w odpowiedniej kolejności tak, by plakat można było odczytać bez deszyfratora Puszcza oczko

Pełni pozytywnych wrażeń udaliśmy się następnie do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego. W tym nowoczesnym centrum informacji przywitał nas zastępca dyrektora, pan Andrzej Padziński. Natomiast po bibliotece oprowadził nas Bartłomiej Boćkowski, kierownik Oddziału Wypożyczalni i Magazynów. Młodzież z uwagą wysłuchała informacji o specyfice pracy w tak dużej i nowoczesnej bibliotece. Nie kryliśmy zachwytu zwiedzając ogromne magazyny, biblioteczne patio, czy testując rozwiązania technologiczne, np. możliwość samodzielnego wypożyczenia książki przy specjalnym stanowisku, skorzystanie z wrzutni do zwrotu książek. Obejrzeliśmy ciekawą wystawę w Bibliotece Głównej, przygotowaną z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, poświęconą miniaturkom, miniaturom i książkom kieszonkowym.

W drodze powrotnej do Włodawy, wstąpiliśmy coś przekąsić. Klubowiczom bardzo podobał się ten przystanek na trasie Śmiech

Serdeczne podziękowania składamy dla sponsorów za dofinansowanie wycieczki. Wsparli nas

pan Marek Chołuj, pan Tadeusz Łągwa, PUH Energetyk Sp.J. F. Brzozowski J. Kędzierawski we Włodawie.

Dziękujemy!!!Uśmiech Uśmiech

Opiekunowie wycieczki: Ewa Krukowska, Beata Wyrzykowska-Telepko, Joanna Orzeszko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dostępnych w naszej galerii

Joanna Orzeszko