Historie zostały opowiedziane – finał XV Festiwalu Twórczości Dziecięcej

W piątek, 15 maja 2015 r. odbył się finał XV Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Włodawskie historie bohaterów literackich” zorganizowany we współpracy ze Starostwem Powiatowym we Włodawie, Miejską Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie i w roli sponsora Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej we Włodawie. Patronat nad piętnastą, jubileuszową edycją festiwalu objął Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Finał XV FTD, 15.05.15 r.

Zgromadzonych gości powitał Jacek Żurawski, Dyrektor MBP we Włodawie. Uroczystość poprowadziły: Joanna Orzeszko, Kustosz Oddziału dla Dzieci MBP i Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP.

Genezę Festiwalu opowiedziała pomysłodawczyni Małgorzata Zińczuk, Z-ca dyrektora ds merytorycznych MBP Włodawa, wspominając historię sprzed piętnastu lat, kiedy jako Laureatka Nagrody im. Anny Platto, podjęła inicjatywę stworzenia interdyscyplinarnego konkursu, który do dziś dnia cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia „Czarodziejski napój” w wykonaniu grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie pod opieką artystyczną Beaty Wyrzykowskiej-Telepko, bibliotekarza tejże szkoły.
Część animacyjna zawierała elementy profilaktyczne podejmujące trudny temat przeciwdziałania uzależnieniom przekazane poprzez artystyczną formę wyrazu w formie przystosowanej do zdolności percepcyjnych młodych uczestników spotkania.

Dla zainteresowanych profilaktyką uczestników spotkania udostępnione zostały też ulotki przekazane przez Miejską Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie.

Podsumowania tegorocznej edycji Festiwalu dokonała Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP, natomiast protokoły z posiedzeń Komisji Konkursowych odczytała Joanna Orzeszko, Kustosz Oddziału dla Dzieci MBP.

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów laureatom dokonali przedstawiciele współorganizatorów: Joanna Pogonowska, Przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie i Leszek Popik, Kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz Jacek Żurawski, Dyrektor MBP i Małgorzata Zińczuk, Z-ca dyrektora ds merytorycznych MBP.

Piętnaście lat trwania konkursu, na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych jako wydarzenie promujące zdobywanie, utrwalanie i przekazywanie wiedzy o Włodawie i powiecie włodawskim.

Poprzednie edycje odbywały się pod następującymi hasłami:

XV Festiwal Twórczości Dziecięcej przebiegał pod hasłem „Włodawskie historie bohaterów literackich”. (2014/2015).
Temat jubileuszowej edycji realizuje dwa podstawowe założenia konkursu, a zachęcając uczestników do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań spełniających w pełnym wymiarze zakres tegorocznej tematyki Festiwalu, wpływa na rozwój wyobraźni i kształtowanie potrzeb czytelniczych wśród młodych mieszkańców.

W piętnastej edycji Festiwalu wpłynęło 236 prac (w tym 42 w kategorii literackiej, 3 multimedialnej i 191 w plastycznej) złożonych przez 210 uczestników z 12 placówek kulturalnych i oświatowych powiatu włodawskiego.

Komisje konkursowe postanowiły 20 prac nagrodzić (13 w kategorii literackiej w tym jedna I nagroda, 2 w kategorii multimedialnej i 5 w kategorii plastycznej) a 38 wyróżnić (1 w kategorii multimedialnej i 37 w kategorii plastycznej).

Lista laureatów XV Festiwalu Twórczości Dziecięcej

Skład komisji konkursowych przedstawiał się następująco:

literacka:

• Anna Gaj – pracownik Urzędu Miejskiego we Włodawie
  • Czesława Michańska – emerytowany bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
  • Małgorzata Żakowska – nauczyciel-polonista Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie

multimedialna:

• Tomasz Orzeszko – pracownik Urzędu Miejskiego we Włodawie
  • Leszek Wiatrowski – pracownik Urzędu Miejskiego we Włodawie

oraz plastyczna:

• Agnieszka Jaroszyńska – artysta plastyk,
  • Agnieszka Kuryłowicz – artysta plastyk,
  • Władysława Wójcik – artysta plastyk.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Włodawy Wiesławowi Muszyńskiemu za objęcie patronatem wydarzenia, Starostwu Powiatowemu we Włodawie i Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie za przyjęcie roli współorganizatora, natomiast Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej we Włodawie za sponsoring, Laureatom za podzielenie się z nami próbkami swojego talentu, opiekunom za pomoc w pracy artystycznej ich podopiecznych. Członkom Komisji dziękujemy za poświęcenie czasu i chęć pomocy w trudnym wyborze prac, a wszystkim przybyłym gościom za ich obecność.

Na potrzeby dokumentacji Finału wykorzystano fragmenty pracy Laureata Festiwalu Damiana Esko „Filemon i Bonifacy w drodze do Włodawy” (praca plastyczna).

Nagrodzone prace literackie można znaleźć w zakładce Szuflada czytelników, prace multimedialne zostaną udostępnione na naszej stronie.

Kategoria: szkoła podstawowa, kl 0-III:

Kategoria: szkoła podstawowa, kl IV-VI:

Prezentację prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w Festiwalu możemy obejrzeć poniżej:

Wystawa pokonkursowa będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Na Piętrze do końca sierpnia 2015 r.

Projekt graficzny dyplomów, podziękowań i zaproszeń: Urszula Panasiuk. Przygotowanie dokumentacji związanej z konkursem, podsumowaniem danych liczbowych: Edyta Pietrzak. Aranżacja wystawy: Ewa Krukowska, Joanna Orzeszko i Edyta Pietrzak.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Historie zostały opowiedziane – finał XV Festiwalu Twórczości Dziecięcej