20240417 fot 01

17 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie miała wyjątkową przyjemność gościć uczestników dwudziestej edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży. Taka okrągła rocznica (2004-2024) to najlepsza okazja do podsumowań i podziękowań, a najbardziej oczywistym podsumowaniem wydają się być liczby - w ciągu dwudziestu lat ponad 2 tysiące młodych ludzi przeczytało - hobbystycznie, czyli z własnej woli! - 75 książek, a 200 uczestników zostało laureatami konkursu. Zmieniał się kanon literatury - czytaliśmy m.in. Wiliama Goldinga, Ryszarda Kapuścińskiego, Andrzeja Stasiuka, ale i Małgorzatę Musierowicz, Joannę Chmielewską i Agathę Christie. Zmieniała się również grupa docelowa konkursu - w latach 2004-2019 konkurs kierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu włodawskiego, a od roku 2019 do szkół średnich.

Młodych czytelników wspierali oczywiście organizatorzy konkursu - Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (etap powiatowy - Dorota Garczyńska, Małgorzata Zińczuk, Beata Wulczyńska, Olga Puś) i Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie (etap szkolny - Halina Karpiuk), jak i nauczyciele, opiekunowie konkursu ze szkół powiatu włodawskiego (m.in. Ewa Krzywania i Renata Sidoruk). Współpraca i zaangażowanie wszystkich organizatorów z pewnością przyczyniła się do tego, że „dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień”.
Jest też trzeci filar każdego przedsięwzięcia, wsparcie finansowe, bez którego trudno byłoby organizować takie wydarzenia cykliczne, jak nasz konkurs. Dziękujemy serdecznie w imieniu uczestników i organizatorów władzom Włodawskiego Starostwa Powiatowego i prywatnym darczyńcom za uznanie idei konkursu i pomoc w jego realizacji!
Temat 20. edycji konkursu - KAŻDY JEST FENIKSEM. Droga do samoakceptacji w literaturze dla młodzieży. Martyna Senator „Najgłośniej krzyczy serce”, Erin Stewart „Blizny jak skrzydła” - nawiązuje do problemów, z którymi boryka się każdy z nas nie tylko w okresie młodości: poczucie własnej wartości, samoakceptacja, odnajdywanie się w grupie rówieśników, w związkach z najbliższymi. Merytorycznego wsparcia udzieliła nam tu psycholog, pani Magda Buchman, w wystąpieniu „O sile słów i nadawaniu znaczeń wydarzeniom życiowym z wykorzystaniem motywów książki Blizny jak skrzydła Erin Stewart”. W imieniu organizatorów, a przede wszystkim uczestniczącej młodzieży - bardzo dziękujemy!
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 175 uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu włodawskiego, a do etapu powiatowego zakwalifikowało się 31 uczestników z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 we Włodawie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.

LAUREATAMI Finału 20. edycji zostali:

I miejsce - Amelia Gorgol,
II miejsce - Gabriel Iwaniuk,
II miejsce - Wiktoria Jaśkiewicz,
III miejsce - Sandra Stolarczyk.

WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Aleksandra Hordyczko,
Maja Kieloch,
Monika Dąbrowska,
Katarzyna Naumiuk,
Martyna Szwaj.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk Kierownika Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie Leszka Popika, Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie Eugeniusza Omelczuka oraz Dyrektora MBP we Włodawie Doroty Redde-Sawczuk.
W imieniu organizatorów składamy podziękowania uczestnikom konkursu, nauczycielom i bibliotekarzom przygotowującym uczniów: I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Renata Sidoruk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Halina Karpiuk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie - Ewa Krzywania.
Szczególne podziękowania w imieniu organizatorów i uczestników kierujemy do fundatorów nagród - Zarządu Powiatu we Włodawie i Pana Jacka Tereszczuka - Kancelaria Notarialna we Włodawie, którzy kolejny raz wsparli czytającą młodzież.
20. finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, który był nie tylko przepyszny, ale i wyjątkowej urody. Jubileuszowy tort jest dziełem naszej dawnej koleżanki z biblioteki, a obecnej dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1, pani Renaty Torbicz. Reniu, najserdeczniej dziękujemy!
Gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do następnej edycji! :)

Koordynatorzy konkursu:
Beata Wulczyńska, Olga Puś - MBP we Włodawie,