SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRAŻYNĄ LUTOSŁAWSKĄ

Czy można napisać książkę uniwersalną, którą docenią czytelnicy w każdym wieku? Okazuje się, że można. Udowodniła nam to wizyta gościa Miejskiej Biblioteki Publicznej i Młodzieżowego Klubu Książki Pani Grażyny Lutosławskiej. Tytuły proponowane przez autorkę, zaliczane są do kategorii literatury dla dzieci, ale zawarte w nich prostota, humor oraz piękny język sprawiają, że pochłaniają je nie tylko najmłodsi, ale także rodzice, a nawet znawcy literatury.

Spotkanie z Grażyną Lutosławską, 30.09.15 r.

Pani Grażyna odwiedziła naszą bibliotekę 30 września 2015 r. Ma ona w swoim dorobku takie tytuły jak: "Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara", "Wielkie zmiany w dużym lesie", "Koziutek zdobywa Zamek. Przewodnik dla dzieci po Lublinie" oraz "Legendy Lublina". Pierwsza z wymienionych książek zdobyła wyróżnienie literackie przyznane przez polską sekcję IBBY, a także tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium.

Pomimo, że wiodącym zajęciem Pani Grażyny jest praca w Radiu Lublin, znajduje ona również czas na prowadzenie bloga, pisanie słuchowisk radiowych, esejów, opowiadań
i felietonów, a także scenariuszy sztuk teatralnych. Spektakl „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata” w reżyserii Krzysztofa Babickiego obejrzeć można było w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie i w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku. Natomiast sztuka „Anioł za lodówką”, której akcja rozgrywa się w Lublinie wystawiana była w tamtejszym Teatrze Andersena.

Nasz gość jest również laureatką wielu nagród - Angelusa Lubelskiego
w kategorii Człowiek Kultury Medialnej, Zapałki Andersena za "nieustanne wściubianie nosa w lubelską kulturę" (jak informuje cytat w jednym z artykułów) oraz współpracę z Teatrem Andersena, i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności. Pani Grażyna pochwalić się może również tytułem „Mistrza Mowy Polskiej”.

Spokojny i ciepły głos Pani Grażyny zaczarował uczestników spotkania, którzy chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Okazało się, że wielu mieszkańców Włodawy próbuje się mierzyć z trudną sztuką tworzenia literatury. Dla naszych młodych pisarzy nie ma gatunków zbyt trudnych, a i inspiracje potrafią czerpać z najróżniejszych sytuacji. Chyba najlepsze podsumowanie stanowi wpis opublikowany przez Panią Grażynę na jej facebookowym profilu zaraz po wizycie w naszej bibliotece:
Gabrysia pisze powieść o kurach z podwórka, Jula o duszach, a Aleksandra pisze po to, żeby dowiedzieć się, co jest w życiu ważne. Marcel pytał, skąd się bierze wyobraźnia, a Nina o to, czy to dobrze, że autor nie wie, jak się skończy jego książka, bo ona nie wie, a jest już w połowie. Ustaliliśmy, że w życiu wszystko jest możliwe i każdy ma takie czary, jakie sobie wyczaruje. I może uratować świat, jak tylko mu się zechce. I w ogóle ważne jest to, żeby chcieć. Publiczność we Włodawie to marzenie każdego autora (...) Dziękuję. Było świetnie.

My również dziękujemy I czekamy niecierpliwie na kolejne wizyty!

Kolejnym przykładem na to, że dobra książka pozwala się porozumieć osobom w różnym wieku, była nasza dzisiejsza widownia. W pierwszym rzędzie Włodawę reprezentowali członkowie Młodzieżowego DKK. Pozostałe miejsca zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, kl. II „a” pod opieką Pani Marzeny Malinowskiej. Nieco starszy aktyw czytelniczy reprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włodawie pod opieką Pani Danuty Sztuce oraz uczniowie Gimnazjum nr 2 przybyli z Panią Martą Wiatrowską. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki, na których baaardzo długo pani Grażyna składała swoje podpisy, odpowiadając jednocześnie na pytania, które zrodziły się po spotkaniu.

Z całego serca dziękuję:

• członkom Młodzieżowego DKK – Ninie, Asi. Oli, Kasi, Marcelinie, Miłoszowi, Aleksowi I Bartkowi - za aktywny udział,
  • koleżankom bibliotekarkom oraz pozostałym pracownikom biblioteki za wszelką pomoc i wsparcie.
  • Asi Orzeszko za cierpliwe wysłuchiwanie moich obaw i konsekwentne poprawianie nastroju!:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Małgorzatę Topolską, pracownika Oddziału dla Dzieci.

Urszula Panasiuk

Dyskusyjny Klub Książki, logo