SPOTKANIE Z MONIKĄ MADEJEK I DRUGIE URODZINY MŁODZIEŻOWEGO DKK

Trzeba pielęgnować w sobie dziecko
– a książki to jeden z najlepszych i najmilszych sposobów.

/M. Madejek „Zeszyt z aniołami” fragm./

W bibliotece dzieje się ostatnio baaardzo dużo. W związku z tym przepraszamy, że niektóre relacje pojawiają się z drobnym opóźnieniem.

Przypomnijmy więc, że we wtorek 24 listopada 2015 r., odwiedził nas kolejny niesamowity gość – pisarka Monika Madejek.

Spotkanie autorskie z Moniką Madejek, 24.11.15 r.

Członkowie DKK rozpoczęli przygotowania do tej wizyty już w sobotę. Podczas spotkania klubu wzięli udział w zabawie “escape room” opartej na książkach “Zeszyt z aniołami” i “Wakacje Kajtka” autorstwa Pani Moniki. Tylko rozwiązanie kolejnych łamigłówek i odgadnięcie finalnego hasła mogło zapewnić uczestnikom wydostanie się z pomieszczenia. Po wspólnej zabawie podsumowaliśmy krótko zdobytą wiedzę oraz podzieliliśmy się wrażeniami na temat ostatnio przeczytanych książek.

Ale wróćmy do samego spotkania... Pani Monika jak sama pisze o sobie na swoim blogu jest szczęśliwą mamą, współlokatorką nierozgarniętego kota, mieszczuchem, aczkolwiek z marzeniami o własnym domku w lesie.  Szyje przytulanki, tworzy biżuterię i choinkowe ozdoby. Gotuje, sprząta, prasuje i jeszcze to lubi! Mimo, że lista ta jest o wiele dłuższa znajduje ona czas na tak odpowiedzialne i wymagające skupienia zajęcie jakim jest twórczość literacka.

Kajtek – główny bohater „Zeszytu z aniołami” Pani Moniki wydaje się być doskonałym obserwatorem otaczającego go świata. Może jeszcze nie zawsze wszystko jest dla niego jasne i zdarza mu się mylnie interpretować niektóre przesłanki, ale jest w tym wszystkim bardzo szczęśliwym chłopcem, który na tyle wzbudził sympatię i ciekawość czytelników, że autorka postanowiła poświęcić jego przygodom kolejną książkę.  Historia Kajtka opisania została w formie dziennika – zapytana o ten wybór autorka odpowiedziała, że sama gromadzi swoje wspomnienia i uważa za istotne to, że może wrócić do swoich zapisków z dzieciństwa i odkryć się na nowo – zweryfikować swoje plany. Niektóre doświadczenia wykorzystuje też w swoich książkach np. historia wybuchowej gaśnicy i... a zresztą przeczytajcie sami! Liczne porównania do twórców kultowego już “Mikołajka” traktuje jako komplement i motywację do dalszych literackich poczynań. Pasja to dla niej ważne słowo – bo wszystko co robi robi z pasją – mieliśmy się okazję o tym przekonać oglądając zabawki uszyte przez Panią Monikę. Lalki, przytulaśne zwierzaki a nawet bajkowy Pinokio wzbudziły zachwyt i niemałe zainteresowanie.

W pierwszej części spotkania udział wziął aktyw czytelniczy ze Szkół Podstawowych nr 2 i 3 we Włodawie i obu Gimnazjów oraz maluchy z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego.

Kolejna część była natomiast prezentem dla członków Młodzieżowego DKK. Wspólnie z gośćmi z DKK z Hańska pod opieką Pani Agnieszki Wróbel uczciliśmy drugie urodziny naszego klubu. Pani Monika przeprowadziła z dziećmi zajęcia podczas których stworzyły one swoje własne okładki do pamiętników. Kto wie, może ktoś z nas zacznie prowadzić własny dziennik? Skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć również tortu – dobry nastrój podtrzymały wspólne dmuchanie urodzinowej świeczki oraz degustacja orzechowo-śmietanowej kompozycji.

Dyskusyjnemu Klubowi z Hańska dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i ślicznego aniołka, który będzie czuwał nad naszymi działaniami:)

Spotkanie z Panią Moniką Madejek sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki – za to wyróżnienie dziękujemy koordynatorkom DKK z Biblioteki Wojewódzkiej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Dyskusyjny Klub Książki, logo

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak i in.

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci SPOTKANIE Z MONIKĄ MADEJEK I DRUGIE URODZINY MŁODZIEŻOWEGO DKK