Dziecięce portrety na kartach pocztowych

W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie prezentowana jest kolekcja kart pocztowych, na których widnieją reprodukcje obrazów autorstwa pani Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej oraz krótka informacja na temat życia i twórczości malarki.

Karty pocztowe - wystawa - Oddział dla Dzieci

Na drewnianych sztalugach rozmieszczono tematycznie poszczególne prace. Ich motywem przewodnim są wizerunki dzieci oraz sceny macierzyństwa w stylu realistycznym inspirowanym malarstwem ekspresjonistów Młodej Polski.

Pierwsza z nich przestawia dziewczynki o urodzie europejskiej we współczesnych ubrankach codziennych. Na drugiej dzieci w strojach ludowych. Trzecia z kolei przedstawia dziewczynki z ulubionymi zwierzętami. Na kolejnej zaś widnieją dzieci z darami natury .

Portrety opatrzone są wypowiedziami samej autorki, która opowiada o swojej pasji jaką jest malarstwo „Wybrałam styl realistyczny z przewagą elementów dekoracyjnych z dominacją kreski nad plamą. Zaryzykowałam bycie sobą, moje malarstwo było absolutnie poza modą i aktualnymi trendami w sztuce byłam ostentacyjnie inna i myślę, że właśnie ta inność sprawiła że zostałam szybko dostrzeżona.”(...) „Uprawiam mało popularne malarstwo portretowe; w poznańskiej i łódzkiej PWSSP, uczono nas pracy z modelem, co bardzo odpowiadało moim zainteresowaniom i wyróżniało mnie z grona studentów. Po skończeniu studiów poszłam w tym kierunku – wybierając jako wiodący temat malarstwo portretowe. Początki moich działań wystawienniczych to portret dziecka”. (…) „W moich obrazach starałam się poza cielesnością przekazać stany dziecięcych uczuć; radości, zdziwienia, nadziei, oczekiwania – czyli podstawowych stanów naszej duszy”.

Sama artystka podsumowuje swoją twórczość tymi słowami; „Czuje się spełniona zawodowo, dzięki temu, że sprawdziło się moje motto życiowe – być sobą, robić to co się kocha i trwać w tym wierząc w szczęście”.

Dzięki uprzejmości pań: Krystyny Skubij i Małgorzaty Bukowskiej, które zgodziły się nam udostępnić swoją kolekcję kart pocztowych, możecie państwo podziwiać dzieła emanujące radością i optymizmem.

Wystawa cieszy się ogromnym powodzeniem, zarówno u najmłodszych naszych miłych gości, którzy widzą je po raz pierwszy jak i ich rodziców, wspominających z rozrzewnieniem czasy w których kolekcjonowali te piękne widokówki.

Małgorzata Topolska

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Dziecięce portrety na kartach pocztowych