Przygotowujemy się do Wielkanocy

W dniu 4 kwietnia (wtorek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zawitały przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2, kl 0 „a” wraz ze swą wychowawczynią panią Jolantą Ostapiuk.

Szkoła Podstawowa nr 2, 04.04.17 r.

Dzieci ożywione tchnieniem wiosny, postanowiły zaczerpnąć fachowych inspiracji przed przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Jak zawsze nieoceniony okazał się księgozbiór zgromadzony w naszej bibliotece. Dzieci z wielką ochotą obejrzały poszczególne pozycje książkowe.

Podczas zajęć zaprezentowana została opowieść o zwyczajach wielkanocnych. Po jej wysłuchaniu zgodnie stwierdziliśmy, że warto zadbać, by te wyjątkowe dni upłynęły w tradycyjnej oprawie. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób powstają palmy święcone w niedzielę poprzedzającą Święta. Z jakich materiałów są wykonane i jakie obrzędy wiążą się z tradycją świecenia palmy.

Burzliwa dyskusja rozgorzała na temat zdobienia wielkanocnych jaj. Dzieci wykazały się szczegółową wiedzą na temat ekologicznych barwników stosowanych niegdyś do wykonania pisanek.

Przypomniały również o przygotowaniu koszyczka ze święconką. Dowiedziały się jakie pokarmy muszą znaleźć się w środku i jakie symboliczne znaczenie mają poszczególne z nich.

Odniosłam wrażenie, że moi mali czytelnicy nie mogą doczekać się Lanego Poniedziałku by móc wypróbować zgromadzony na ten cel arsenał, złożony z wszelkiego rodzaju sikawek, bomb wodnych i tym podobnych zmyślnych urządzeń służących do oblewania wodą.

Wszystko wskazuje na to, że Święta zorganizowane zgodnie z tradycją będą dla nas prawdziwą przyjemnością.

Zajęcia zakończyliśmy sprawianiem sobie wzajemnie niespodzianek. Ja zorganizowałam dzieciom ogródkową zabawę Wielkanocną zakończoną poczęstunkiem. Goście zaś sprawili mi ogromną przyjemność wręczając własnoręcznie przez nich wykonaną pisankę oraz kartkę ze wzruszającymi życzeniami świątecznymi za które ogromnie dziękuję. Owa kartka zajmuje honorowe miejsce na bibliotecznej półce.

Serdecznie dziękuję za odwiedziny i jak zawsze zapraszam do jak najczęstszego korzystania z naszej książnicy.

Małgorzata Topolska

Fotografowali: J. Ostapiuk, E. Szewczyk, M. Topolska