Tradycje wielkanocne oczami dzieci

Dnia 10 kwietnia odwiedziła naszą bibliotekę klasa III „c” ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką pani Renaty Łukaniuk-Pawelec.

Wizyta w bibliotece, dzieci z SP2, 10.04.17 r.

Podczas zajęć wspominaliśmy Niedzielę Palmową, która jest wstępem do Wielkiego Tygodnia i rozpoczyna cykl obchodów wielkanocnych. Dawniej robiono palmy samodzielnie, przypisywano im magiczną moc a to za sprawą znajdujących się w niej ziół, witek wierzbowych, bazi oraz kwiatów. Uważano, że połknięcie bazi chroni przed chorobami.

Zademonstrowałam dzieciom jak dawniej nasze babcie wracając z kościoła z poświęconą palmą oznajmiały domownikom rychłe nadejście Wielkanocy, mówiąc te słowa;

Nie ja biję - palma bije
za sześć dni i siedem nocy
doczekamy Wielkanocy.

Następnie powiedzieliśmy sobie w jaki sposób zdobimy nasze pisanki ekologiczną metodą. Przykładowo;

zielone - z młodego zboża

czerwone - z buraków

fioletowe - z kwiatów czarnej malwy

ciemne złoto - z łupin cebuli

Dzieci opowiadały, że w ich domach dekoruje się jajka także woskiem, koralikami, cekinami, farbkami plakatowymi, koronką itp.

Na zakończenie zaproponowałam naszym miłym gościom zabawę w odgadywanie haseł wielkanocnych, zwaną kalamburami. Klasa podzielona została na pięć drużyn, każda z nich miała za zadanie przedstawić przez jedną osobę z drużyny hasła za pomocą obrazków.

Zabawa sprawiła naszym gościom dużo uśmiechu i radości.

Serdecznie dziękuję za mile spędzony czas i jak zawsze zapraszam do odwiedzania naszej biblioteki.

Małgorzata Topolska

Fotografowali; J. Orzeszko, R. Łukaniuk-Pawelec, M.Topolska